Еве колку ВИСТИНСКИ на мажите им треба време да доживеат оргазам, а колку на жените!!!

14 јуни, 2020
Seks-2048x1365

Премногу рано, предолго или баш кога е потребно – времето што им епотребно на жените и мажите да доживеат оргазам е драстично различно, а членовите на посилниот пол се секогаш побрзи во оваа приказна, што треба и да се очекува.

Како што забележуваме кога станува збор за сексот, сè е индивидуално, а научните студии се занимаваат со просечни вредности, што не значи дека наведените бројки не можат да варираат од случај до друг.

Во студијата спроведена од сексолозите Мастерс и Џонсон, за време на мастурбацијата, мажите им требале од 30 секунди до две минути до оргазам, а на дамите од 30 секунди до четири минути.

Меѓутоа, кога станува збор за вообичаен сексуален однос, со предигра и пенетрација, на мажите им требаат 7 до 14 минути, а на жените од 10 до 20 минути.

Друга студија покажа дека мажот пред ејакулацијата може да истрае од 5 до 6 минути.

Од друга страна, студијата објавена во „Journal of Sexual Medicin“, во која учествувале 645 жени, презентирале нови податоци: просечното време за постигнување на оргазам се движеше од 12,76 до 14.06 минути.

Околу 31% од жените достигнале оргазам само врз основа на вагинална пенетрација, додека 69% изјавиле дека им е потребна дополнителна стимулација.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi