Еве зошто некои луѓе мразат да се гушкаат и допираат

29 јули, 2020
guskanje

Американски научници се обидоа стручно да објаснат зошто некои луѓе не сакаат да се гушкаат и имаат одбојност од физички допир. Тие тврдат дека во најголем број случаи проблемот е во одгледувањето и дека несклоноста на возрасни луѓе да се гушкаат во најголем дел потекнува од детството.

Професорка на Универзитетот Северен Илиноис, Сузане Дегес Вајт, вели дека „склоноста за физички допир без оглед али се работи за прегратка, милување по глава или рамена, или за ракување често е последица од искуствата на лицето од најрано детство. Струдијата упатува на тоа дека лицата кои растеле со родители кои ги гушкале и мазеле, продолжиле со истра пракса и веројатнста е голема тоа да го применат и кај своите деца. Резултатите од студијата велат дека „гушкањата се важен дел од емоционалниот развој на детето“. Таа додава дека аверзијата кон гушкањето може да се совалда, но тоа не е нужно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi