Истражувањата откриле дека многу жени всушност сакаат да гледаат филмови за возрасни

21 јуни, 2020
хгф

Истражувачите ги поделиле жените кои следат ваква содржина во различни групи според нивните причини – и тие најчесто се засноваат на љубопитност, желба да го зачинат сексуалниот живот, но и на можностите за реализирање на фантазии.

Некои жени велат дека уживаат да го гледаат, но повеќето ги осудуваат како шовинистички, плитки, површни, па дури и одбивни. Но, што и да кажат, анализата на податоците за гледачите на PornHub (најпопуларната страница за порно на светот) е дека жените сочинуваат 32 проценти од вкупната публика.

Ова значи дека третина од жените гледаат ваква содржина, а дел од нив редовно. Според студијата на универзитетот во Денвер, околу 45% од жените кои признале дека гледаат, рекле дека тоа го прават со партнерот, а 30% од нив претпочитаат да гледаат сами.

Од кои причини жените гледаат филмови за возрасни?


Сексолозите ги поделија во четири категории. Првите се љубопитни и сакаат да научат повеќе за некои сексуални техники. Други го користат како визуелно помагало за мастурбација.

Една група сака да гледа „феминистичко порно“, додека четвртата вели дека порнографијата им доаѓа како зачин и освежувачки сексуален живот во врската.

Но, еден од запоставените, но секако многу важни двигатели кај жените кои сакаат да гледаат порно, се фантазии, според сексологот Мајкл Калдман.

Околу 66 проценти од жените фантазираат дека имаат секс со странец, а најчеста сексуална фантазија е онаа во која тие се сексуален предмет, додека другата страна доминира во нив.

Тие го бараат она што го немаат во секојдневниот живот
Спроведувањето на садомазохистички еротски романи ги охрабри жените конечно да зборуваат за своите фантазии и, наводно, да ги заменат воспоставените мисионерски пози со дивеење во кревет. Трендот што започна со трилогијата на Е. Л. Џејмс „50 нијанси“ се сретна со светски успех, сепак повеќето жени нема да зборуваат јавно за своите фетиши и фантазии, дури и пред пријателите.

Популарноста на еротските романи во современото општество првенствено може да се објасни со фактот дека средовечните жени главно се жедни или гладни за сексуална љубов, па еротските љубовни романи претставуваат еден вид исполнување на нивните фантазии, во отсуство на нешто поконкретно и поквалитетно во нивните секојдневни, не особено возбудливи животи

Може да се започне и од тезата дека средовечните мажи во браковите темелно не успеваат како сексуални партнери и дека не секогаш се задоволителен одговор на сексуалните апетити на жените, како што објаснуваат аналитичарите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi