Како можат сексуалните фантазии да ја подобрат вашата врска?

9 декември, 2020
seks22


Откријте како вашите најскриени сексуални фантазии можат да влијаат на вашата врска со вашиот партнер.

Сексуалната желба е една од најмоќните сили на човечката природа, и како таква може да предизвика огромно задоволство, може да предизвика длабока врска помеѓу партнерите. За жал, сексуалната желба има тенденција да се намалува постепено со подолга врска или брак, најчесто поради занемарување на негување на партнерството.

Намалување на фреквенцијата на сексуални фантазии за постојните партнери и зголемување на фреквенцијата на фантазии за други луѓе се типични знаци на овој процес, бидејќи партнерите бараат други извори на вести и разновидност, првично во доменот на фантазијата. Овие фантазии можат да ја задоволат потребата за новина и разновидност без да ја нарушат врската. Сепак, некои чести фантазии можат да покажат и незадоволство од врската, т.е. сексуалниот однос со партнерот.

Истражувањата што се занимаваат со сексуални фантазии главно се поврзани со фреквенцијата и содржината на сексуалните фантазии. На пример, откриено е дека луѓето сакаат да се претставуваат себеси како беспомошни во своите фантазии, особено по негативни конфронтации со нивниот партнер. Употребата на фантазија може да дејствува како афродизијак, што ја зголемува сексуалната желба помеѓу партнерите.

Ставовите на стручната јавност на тема сексуални фантазии, засновани на литература, клиничко искуство и истражување, не беа униформни во идејата дека ваквите фантазии ја подобруваат состојбата во партнерствата. Студијата, замислена во четири сродни студии, објавени во списанието „Билтен за личност и социјална психологија“, ја испита вистинитоста на тврдењето дали и зошто разни сексуални фантазии влијаат на состојбата на врските.

Во четири студии, истражувачите ги испитале релативните последици од сексуалните фантазии за нивниот партнер или други луѓе. Во првата студија, учесниците добија упатства да фантазираат сексуално искуство со својот партнер или друг / друга партнер/ка, а потоа да опишат, т.е. прераскажат оваа фантазија. По оваа студија, учесниците покажаа поголема желба да имаат секс со својот партнер отколку што би правеле со другите партнери, без оглед на фантазирањето за другите, како и подготвеност да направат нешто што ќе го направи среќен нивниот партнер.


Друга студија се обиде да разјасни дали разликата во изразените желби на двајцата партнери и дали присуството на други лица во фантазиите одразува позитивно или негативно влијание врз односот со партнерот. Учесниците замислија едно од четирите сценарија кои вклучуваат сексуална или не-сексуална активност со нивниот партнер или со некој што не е нивен партнер. Тие потоа го опишаа ова сценарио во наративна форма и ја проценија нивната желба за секс, а потоа се впуштија во позитивни, несексуални активности со нивниот партнер (на пример, интимен, несексуален разговор). Резултатите покажаа дека фантазирањето за други партнери не ја намалува желбата за секс со партнерот и како и нивната општа врска, напротив, фантазирањето само ја зголемува сексуалната желба. Така, потврдено е дека фантазирањето за секс со други партнери има позитивно влијание врз сегашната врска.

Третото истражување ја испитувало примената на ефектите од фантазирањето во природни услови. За да го сторат тоа, двајцата партнери ги опишаа своите сексуални фантазии во нивниот тридневен дневник, како и ситуациите што следеа по сонот. Покрај тоа, тие пријавија позитивно и негативно однесување што ја карактеризираа нивната врска тој ден (на пр., „Му реков на мојот партнер дека го сакам“; „Јас го критикував мојот партнер“) 21 ден. Учесниците откриле дека повеќе користеле позитивно однесување, како што се комплименти за нивните партнери и внимателен третман кон нив, откако фантазирале за нив.

Четвртата студија истражувала зошто луѓето кои фантазираат за својот партнер имаат поголема веројатност да го подобрат однесувањето на нивната врска. За таа цел, двајцата партнери водеа ноќен дневник шест недели, запишувајќи ја фреквенцијата на фантазии за партнерот, желбата да имаат секс со нивниот партнер, позитивни и негативни односи со партнерот (на пр. „Почувствував дека имам голема промена во врската денес “; или “Се посомневав во компатибилноста помеѓу мене и мојот партнер денес “) и однесувањето што ја подобрува врската. Фантазирањето за другиот партнер се чинеше дека ја подобрува не само привлечноста кон партнерот, туку и односот меѓу нив, намалувајќи ги негативните ставови и ја прави врската повредна. Оваа зголемена привлечност се чини дека ги мотивира партнерите повеќе да ја збогатат врската.

Овие студии покажуваат како фантазиите можат да влијаат на нас во реалниот свет. Особено, само размислувањето за секс со партнер има позитивни ефекти врз врската, што доведува до поголема сексуална желба за сегашните партнери, како и попозитивно однесување кон нив. Фантазирањето за вашиот партнер може да послужи како механизам за одржување на врската, кој им помага на партнерите да одржуваат задоволителни интимни односи на долг рок.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris