Ќе бидете изненадени кога ќе чуете кои луѓе најчесто го изневеруваат партнерот

5 јуни, 2020
shutterstock692587348-830x0

Возрасните лица честопати сакаат да излезат од сегашната врска, но се плашат да останат сами

Прељубата се чини дека стана толку честа денес, и кога се појавува сериозна криза во врска или брак, многумина бараат решение за загревање на креветите кај други луѓе. Но, дали некогаш сте се запрашале која е личноста со која жените и мажите најчесто го изневеруваат партнерот?

Една студија открила дека во повеќето случаи, мажите влегуваат во афера со пријателка, колешка од работа, па дури и со сосетка.

Кога станува збор за жените, тие прво прават прељуба со личност од блискиот круг на луѓе.

Причината е прилично едноставна – близина на човекот им одговара, така што тие полесно можат да го прикријат неверството.

Многу луѓе кои имаат секс надвор од бракот генерално имаат односи со некој што добро го познаваат. Затоа најчесто е близок пријател или сосед, колега од работа – се наведува во студијата што беше објавена во списанието за семејна психологија.

Научниците се сомневаат дека причината за измамата лежи во фактот дека прељубниците често сакаат да излезат од сегашната врска, но се плашат да не оставаат сами.

Марк Висман, професор по психологија на Универзитетот во Колорадо, вели дека кога несреќните луѓе изневеруваат, тие го гледаат тоа како излез.

Сепак, тие не сакаат секс за една вечер, но сакаат да формираат нови односи и да имаат личност која секогаш е таму за нив, „при рака“.

  • Се прашувам дали сопружниците кои имаат секс надвор од бракот, со, на пример, пријател или колега, избираат партнер за да се посветат на него или за да ја напуштат брачната заедница – посочи Висман.

Дали некогаш сте извршиле или искусиле прељуба?

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi