Ќе се заљубите лудо и милите дека вашата љубов ќе трае ВЕЧНО? Но, тоа не се случува? Еве погледнете зошто

20 август, 2020
dreamstime_xxl_105859643

Ќе се заљубите лудо и мислите дека љубовта што ја споделувате со партнерот е толку неверојатна што е невозможно некогаш да исчезне. И покрај тоа што знаете дека љубовта избледува во вашите други врски, а слични работи се случуваат и на другите луѓе што ги познавате – но овој пат тоа е посебно за вас, толку поразлично од кога било досега, само знаете дека ќе трае вечно.

И тогаш тоа не се случи. Зошто не?

Постојат многу длабоки причини кои одговараат на ова прашање, иако секако не мора секогаш да биде така. Можете да ја одржите вашата врска жива и возбудлива без оглед колку долго сте биле заедно, но прво треба да знаете зошто згаснува, а потоа треба да знаете што можете да направите поинаку – било во вашата тековна врска или во следната врска.

Зошто љубовта згаснува?

Кога две лица се вљубуваат лудо, тие се вљубуваат во она што го гледаат едни во други, односно она што мислат дека го гледаат едни во други или кај луѓето на кои се претставуваат, пишува mbg. Покрај тоа, честопати се вљубуваме во начинот на кој сме сакани, а не онолку колку што чувствуваме љубов кон другата личност.

Но, ако секој партнер не ги исцели своите стравови – страв од одбивање и страв од губење на сопственото „јас“ во врската, неизбежно овие стравови ќе се појават во таа врска. Кога тоа се случи, се појавува контролно однесување.

Без разлика дали тоа е отворена контрола (како лутина или вина што произлегува од вознемирен стил на приврзаност што произлегува од страв од одбивање) или тајна контрола (како договор, отпор или повлекување како резултат на стил на избегнување приврзаност кон избегнување), контролата на однесувањето ги уништува чувствата на занес .

Да се ​​одржува љубовта на животот, значи дека кога се појавуваат стравови од губење на друг или губење на себе, вие одлучувате да ја користите врската за учење и заздравување, наместо да се заштитите од тоа што се плашите со вашите различни форми на контролно однесување.

Страв од одбивање и страв од губење на себе

Повеќето луѓе имаат во основа лажни убедувања дека, кога се активираат во нивната врска, водат кон оние стравови што водат до контролирано однесување, заштита или избегнување.

Некои од овие лажни верувања може да бидат:

  • Не сум доволно симпатичен, ниту сум паметен или доволно атрактивен за да го заинтересирам партнерот, па морам да ги контролирам за да останат со мене.
  • Морам да се откажам од сопствените желби за да не ја изгубам љубовта на партнерот.
  • Не постои начин да бидам она што сум и да бидам во посветена врска, затоа морам да се повлечам или да одолеам за да се заштитам од губење на себеси.
  • Ако го сторам тоа правилно, можам да имам контрола врз мојот партнер и неговото пружање на потребната љубов кон мене да се чувствувам добро во врска со себе.

Справувањето со која било форма на контролирано однесување што произлегува од овие верувања неизбежно ќе ја уништи љубовта.

Како да ја одржуваме љубовта жива

Клучот за зачувување на љубовта е новитетот што доаѓа од тоа да бидете отворени за учење за себе и за партнерот. Кога сте отворени за да ги научите вашите стравови и основните лажни верувања кои ги разгоруваат вашите стравови, вашата врска станува се повеќе нешто што постојано носи новини во врската.

Одржувањето на срцето отворено, учењето да преземат одговорност за сопствените чувства и стравови и поддршката едни на други во лекувањето на овие стравови е она што ја одржува љубовта жива. Оваа отвореност за учење не само што им помага на паровите да се „лекуваат“, туку секој член се развива во нивната способност да се види и да се цени себеси и другите. Оние што учат да се сакаат себеси, тогаш можат да ја споделат својата љубов едни со други, не секогаш обидувајќи се да имаат контрола над добивањето љубов и да избегнуваат контрола.

Животот на љубовта потекнува од ново учење кое постојано се случува во љубовните врски кога секој партнер е отворен за учење да преземе одговорност за лекување на стравовите и лажните верувања кои водат до управување со однесувањето.

Двојките остануваат лудо вљубени кога постојано учат за тоа како се сакаат себеси и другите, а отфрлањето на лажните верувања и третирањето на стравовите е првиот чекор во тоа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris