Што откриваат сексуалните фантазии за вас?

1 август, 2020
seksualni fantazii

Нема човек што не фантазира за нешто, а експертите за човечка психологија велат дека нема ништо лошо во тоа. Фантазизирањето е еден начин да се оддалечите од стресните ситуации и можниот стимул за позитивни промени во животот. Слично е и со сексуалните фантазии. Интимните сценарија даваат увид во вашата личност и како се гледате себеси и светот околу вас.

Џстин Лемилер, социјален психолог и истражувачки соработник во Институтот Kinsey, се осврна на оваа тема и за да открие што фантазираат Американците кога станува збор за сексот, тој направи сеопфатна студија во која учествуваа повеќе од 4.000 луѓе на возраст меѓу 18 и 87 години. Тој ги зел предвид и нивната професија, родовиот идентитет, политичката и верската припадност …

Тој детално ги опиша резултатите во книгата „Tell Me What You Want: The Science of Sexual Desire and How It Can Help You Improve Your Sex Life“ („Кажи ми што сакаш: Наука за сексуална желба и како може да ти помогне да го подобриш сексуалниот живот“.)

Книгата зборува за сексуалните мисли што сите ги имаме, но честопати се задржуваме на себе, и ова се некои од неговите најинтригантни откритија:

Ние сме повеќе како едни на други отколку што мислиме

Иако секоја фантазија е уникатна, Лемилер откри дека повеќето спаѓаат во една од трите категории: групен секс, BDSM (ропство, доминација / поднесување, садомазохизам, итн.) И нешто ново, авантура. Во рамките на овие класификации, најпопуларните фантазии се тројка, ропство и нови пози или секс на нови локации.

Исто така, излегува дека има повеќе сличности помеѓу машката и женската фантазија отколку што очекувавме.

– Открив дека луѓето имаат тенденција да гледаат многу фантазии како машки, како тројца, а женски, како емотивно исполнување. И, всушност и двајцата фантазираат за слични работи, но има некои разлики – рече тој.

Неговите истражувања откриле дека жените имаат поголема веројатност од мажите да фантазираат за истополовите сексуални искуства и BDSM, додека мажите се повеќе склони да фантазираат за промена на полот на фустанот во женската облека и слично, и повеќе фантазираат за субјектите што се сметаат за табу.

Покрај тоа, жените ставаат поголем акцент на тоа каде водат љубов, додека мажите повеќе се фокусираа на тоа со кого го прават тоа.

Партнерот најчесто се појавува во фантазијата

– Резултатите од моето истражување сугерираат дека единствената личност која најверојатно се појавува во вашите сексуални фантазии – верувале или не – е вашиот сегашен романтичен партнер – рече Леммилер, додавајќи дека луѓето имаат помала веројатност да фантазираат за познати личности и порно sвезди отколку што може да бидат.

Ова, вели тој, може да биде затоа што фантазиите честопати се дизајнирани да ги задоволат нашите емоционални потреби, како што е чувството дека сме сакани, сакани и сексуално компетентни, а тие потреби ќе биде тешко да ги исполни некој што не е достапен за нас.

Личноста управува со вашите фантазии

„Нашите фантазии се одразуваат кои сме ние, и се чини дека се дизајнирани да ги задоволат нашите уникатни психолошки потреби“, објасни Лемилер.

Тој открил дека луѓето со различни личности имаат тенденција да фантазираат за многу различни работи. На пример, луѓето кои се повеќе екстровертни и сакаат да излезат надвор, фантазираат повеќе за групниот секс и имаат повеќе партнери. Тоа, вели тој, има смисла затоа што сакаат да запознаваат нови луѓе.

Луѓето кои повеќе се грижат за благосостојбата на другите луѓе, имаат тенденција да фантазираат помалку за BDSM, неверство и секс без чувство. И оваа шема има смисла затоа што тоа се луѓе кои не сакаат да повредат никого и сакаат да го вклучат својот партнер во сè што им се случува во животот.

Луѓето кои се детално ориентирани во нивниот секојдневен живот, веројатно посветуваат поголемо внимание каде се одвива нивната фантазија. Исто така, постојат луѓе кои не се справуваат добро со стресот. Нивните фантазии се порелаксирачки, смирувачки и не се склони да фантазираат за нови работи во сексот.

Во исто време, истражувањето на Лемилиер сугерира дека сцените од нашата имагинација честопати се различни од нашите вистински.

– Фантазиите ни даваат можност да ги промениме работите што можеби не ги сакаме во себе. Луѓето честопати ја менуваат нивната возраст, тело, изглед на гениталиите, личност или ги комбинираат овие работи – објасни тој.

– Интровертните луѓе може да бидат повеќе екстровертни во своите фантазии, додека вознемирените лица може да бидат посигурни во нив. Луѓето кои се мачат со мали нешта се веројатно исти во реалниот живот и во нивната фантазија – додаде тој.

Од фантазија до реалност

Овој психолог смета дека треба да ги споделите вашите сексуални фантазии со вашиот партнер или дури и да направите нешто за да ги направите да работат, во зависност од тоа што правите.

„Разменувањето на сексуалните фантазии сигурно може да ве приближи до тоа да бидете љубовен пар и постои можност малку да ги зачините работите во кревет“, рече тој.

Неговата препорака е да се одвива бавно со споделување помалку авантуристички фантазии, а дури подоцна да се навлезе во тие „пожешките“ или повеќе табу-теми. Исто така, вреди да се размисли дали оваа фантазија е навистина нешто што сакате да го доживеете во реалниот живот.

– Открив дека повеќето луѓе кои направиле нешто за да ги исполнат своите фантазии, го оцениле искуството како добро или дури и подобро од имагинацијата. Некои рекоа дека ги подобриле нивните односи со партнерот. Но, тоа не е нешто што сакате да го вклучите или земете здраво за готово. Постојат работи што можете да ги добиете, но и потенцијално да ги изгубите со тоа што ќе ја внесете вашата фантазија во реалност. Затоа, не заборавајте да размислите внимателно за наградите и ризиците пред да го направите тој чекор – советуваше CNN.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi