Кој се осмелува да проба? Сè што ве интересира за сексот под туш!

24 ноември, 2020
dreamstime-m-86608629

Гледајќи филмови, може да имате впечаток дека сексот под туш е нешто крајно еротско и чувствително, но во реалноста тоа е прилично опасен чин што може да биде доста комплициран.
Како да имате секс под туш?

  1. Користете ја температурата, пареата и водата во ваша корист

Според сексуалниот терапевт др. Shannon Chavez Qureshi, сексот под туш треба да ги содржи сите елементи на вода, вклучувајќи температура, пареа, притисок, влажност и лизгавост.

-Со тушот можете да поминувате преку ерогените зони како што се брадавиците, задниот дел на вратот, зглобовите или клиторисот – советува експерт за секс Кејси Танер.

2.Бидете внимателни, лесно можете да се лизнете

Несреќа може лесно да се случи за време на секс под туш, а падот во када може да биде крајно опасен. Затоа, набавете гумени душеци и ставете ги на дното на кадата за да не се лизгаат. Покрај тоа, бидете свесни каде се опасностите и отстранете сè што може да се лизнете.

  1. Користете лубрикант

Водата е влажна, но може да ве вознемирува само за време на секс. Водата може да го измие природното подмачкување на жената, па сексот може да биде непријатен. Помогнете си со лубрикант, само проверете дали не е на база на вода, но набавете си силиконски.

4.Набавете соодветна опрема

Направете сопствен сет за секс поставен под туш со сите работи што можеби ќе ви требаат како секси играчки, сунѓери, столици и држачи за вакум. Овие работи ќе ви помогнат полесно да направите некои пози – советува Qureshi.

Ако користите играчки, не заборавајте да користите лубрикант исто така.

  1. Проверете како е на вашиот/вашата партенр/ка

Без оглед, ако ова е прв пат да пробате секс под туш, важно е да знаете колку е удобен вашиот партнер.

Бидете свесни дека оние работи што ви се пријатни во кревет можеби не се под туш, па испробајте ги додека не ја пронајдете удобната поза што најмногу ви одговара.

Обрнете внимание и на температурата на водата за да не мора да ја прилагодувате постојано.

Топлата вода под туш е одлична за намалување на напнатоста во телото и релаксација, а исто така им помага на партнерите да бидат повеќе сензуални.

Разновидност

Сексот под туш ќе внесе разновидност во вашиот сексуален живот и исто така ќе ве присили да бидете креативни.

Лесно се чисти

Бидејќи имате секс под туш, може да се истуширате веднаш по акцијата.

Сексот под туш е исто така попрактичен ако практикувате секс за време на менструацијата.


Што да внимавате?
Лесно е да се повредите за време на секс под туш

Како и да е, лесно е да се лизнете под туш, особено додека се обидувате да се прилагодите на позата или сте среде страствен секс.

Кога имате секс под туш, не бидете премногу диви, бидејќи тоа ќе го зголеми ризикот од повреда.

Водата не е лубрикант

Користете силиконски лубрикант, така што сексот да не биде непријатен поради недостаток на подмачкување.

Бидете внимателни со кондомите

Кондомите треба да се стават пред се натопите со вода затоа што тогаш ќе биде многу потешко и важно е да користите лубрикант со кондомите за да не се искинат.

Поради водата, постои и поголем ризик дека кондомот може да падне, па ова е друга работа за која треба да внимавате.


Пози за секс под туш

  1. Кучешка поза

Поза во која веројатно ќе бидете најбезбедни, а воедно и една од најпрактичните. Партнерката стои или е на колена додека партнерот се приближува од позади.

  1. Балет

Поза лице в лице додека двајцата партнери стојат, а мажот треба да биде потпрен со грбот на ѕидот, додека партнерката му се приближува од предната страна и ја крева ногата кон колкот.

  1. Орален секс

Верзијата на орален секс под туш е дека едниот партнер стои додека другиот се потпира или клекнува за да го олесни пристапот.

4.Наводнување на градината

Во оваа позиција, некој седи на клупа за туширање, додека партнерот ги задоволува со уста, рака или играчки.

5.Табела

Ако имате клупа, партнерката може да легне на неа и да ги крене нозете кон градите на партнерот што продира однапред.

6.Лице в лице

Држете се едни кон други и само тријте, без пенетрација, и допирајте се со рацете додека топлата вода капе над вас.

7.Водопад

Ако имате стол, ставете го веднаш под тушот. Партнерот нека седне, а партнерката на него и ќе имате искуство како да имате секс под водопад.