Мазете се во секоја можна прилика – постојат добри причини за тоа!

11 јули, 2020
guskanje

Да го оставиме настрана фактот дека се чувствуваме добро за време на гушкање, бидејќи здравствените придобивки што се резултат на гушкањето сигурно ќе го убедат вашиот партнер дека има време за тоа.

Причина 1: Се чувствувате добро

Гушкањето ослободува окситоцин, кој е познат и како сетилен хормон. Ја зголемува целокупната среќа, и со галење и држење на рацете, исто како и сексуалната игра, се ослободуваат хемикалии како окситоцин, кои создаваат чувство на благосостојба и среќа.Гушкањето исто така може да ослободи ендорфин, хемикалии кои се ослободуваат после добар тренинг или кога јадеме чоколадо, што придонесува за тоа одлично чувство.

Причина 2: Се чувствувате секси

Најочигледната придобивка од гушкањето е приближување кон партнерот во физичка смисла. Може да доведе до забавен секс или релаксација после сексуален однос.Исто така, се ослободува допамин, хормон на возбуда што ја зголемува сексуалната желба. Покрај тоа, истражувањето покажува дека сексот е здрав и поради кондиција и психички. Значи, тоа е онаа “win-win” ситуација.

Причина 3: Го намалува стресот и крвниот притисок

Физичкиот контакт со другите може да помогне во намалување на стресот. Прегратка, бакнување или повеќе физички допир ја зголемува количината на окситоцин или хормоните за приврзаност.Оваа хемиска реакција може да помогне во намалување на крвниот притисок, што пак го намалува ризикот од срцеви заболувања, но исто така може да помогне во намалување на стресот и вознемиреноста.

Причина 4: Ги поврзува жените со бебињата и партнери

Окситоцинот е невропептид кој е тесно поврзан со породувањето и доењето, а неодамнешните истражувања покажуваат дека таа има биолошка улога во приврзаноста на мајката и детето.Истражувањата покажуваат дека возрасните жени кои не се приврзани доволно, веројатно ќе имаат потешкотии во создавање на приврзаност со своите деца (и партнери).Здраво е да сакаме да бидеме близу до личноста што ја сакаме. Премногу или премногу не е добро, па затоа е важно да се истражи зоната на лична удобност. Вашата цел е да постигнете рамнотежа помеѓу зоната на комфор и потребите заедно со потребите на вашиот партнер.

Причина 5: Тоа ви помага да комуницирате подобро

Бројни експерти ја потенцираат важноста на гушкањето и нееротскиот физички допир. Повеќето луѓе сакаат другите да ги разберат, а комуникацијата е средство со кое паровите пренесуваат разбирање и емпатија.Невербалната комуникација може да биде многу моќен начин да му

кажете на партнерот дека го разбирате, а гушкањето е токму тоа – да му покажете на партнерот дека го разбирате.Тоа е причината зошто гушкањето често се смета за форма на комуникација што може да им помогне на паровите да го збогатат својот однос.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi