Најдобро време за тие работи е… Што велат мажите а што жените?

29 август, 2020
работи

Ако има нешто за што се согласуваат мажите и жените, тогаш тоа е желбата за секс.

И двајцата го сакаат.

Но, дали тие исто така се согласуваат кога е вистинското време за него?

Во случај да имате впечаток дека сте паднале во рутина, кога станува збор за секс, можеби времето ви е да промените неколку работи.

Сето тоа е прашање на либидо

Иако повеќето парови ќе речат дека не е важно во кое време од денот водат љубов, сè додека уживаат во тоа, постојат разлики во либидото, во зависност од времето на денот, во однос на полот.

Студијата од 2018 година откри дека времето на машко и женско либидо е сосема спротивно.

Жените најмногу сакаат секс во вечерните часови, додека мажите најмногу се расположени за тоа наутро.Ова е добра вест за партнери од ист пол, но не и за  паровите кои се од различен пол.

Според студијата, објавена во списанието Frontiers in Psychology, просечните парови имаат поголема веројатност да имаат секс помеѓу 9 и полноќ.Откриено е и дека сексуално задоволните двојки се повеќе усогласени за вистинското време за секс.


„Сексот пред спиење не е лош, но повеќето луѓе тогаш се исцрпени. Кога вашето тело моли за одмор, постои добра шанса да немате доволно енергија за секс “, вели д-р Мајкл Бреус, автор на„ Моќта на кога “. „Во зависност од личност до личност. „Луѓето често водат љубов пред спиење, затоа што сексот е средство за намалување на напнатоста и им помага полесно да се опуштат и да заспиваат“, додаде сексуалниот терапевт Лиза Томас.

И д-р Бреус и д-р Томас се согласија дека спиењето заедно (спиење во буквална смисла на зборот), после секс, им помага на паровите да имаат подобар сексуален живот.

Додека се одмараме ноќе, нашето тело лачи хормони и затоа ќе се разбудите со поголема енергија и желба за секс

Утринскиот секс е исто така добар за циркулација и ве буди, а утринскиот оргазам дефинитивно ќе ви го подобри денот.

Утринскиот секс не е идеален за оние парови кои имаат различни распореди и затоа Томас препорачува употреба на креативност, пишува The Healthy.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris