Не осудувајте пред време! Честото менување на партнери може да значи депресија или пореметување!

27 декември, 2020
par-noge-stikle-promiskuitet-shutterstock_1375388918-910x512


Пред да ја осудиме честата промена на интимните партнери, треба да разбереме што всушност бара еден маж во еден куп нови врски.


Секој промискуитет е приказна за себе и не може да се генерализира. Понекогаш менувањето на сексуални партнери е честопати одраз на чиста сексуална желба, понекогаш е маскирана депресија, биполарно растројство, проституција (скриена или транспарентна)… Понекогаш, особено за жените, тоа е всушност желба за стабилна врска, иако звучи парадоксално.

Сексот како средство во потрага по љубов
Промискуитетот кај некои луѓе може да биде последица на пренесување за долгорочен партнер. Ако некое лице се доживува себеси како некој што може најлесно да му угоди на спротивниот пол со секс, тогаш тој лесно ќе влезе во сексуални односи затоа што смета дека е адут да привлече и задржи некого. Ако успее, таквото однесување нема да биде воочливо.

Но, ако некој не е во можност да биде интимен во сексуална врска (што може да биде последица на несвесното верување дека не е достоен за љубов и внимание, но и многу други работи), тогаш потрагата може да стане бесконечен промискуитет без подлабоко задржување со некого, такво лице етикети во општеството како „лесна жена“, „вечен ерген“, „незрел маж“ итн. Мислам дека тоа е чиста предрасуда, бидејќи таквите луѓе честопати страдаат интензивно кога брзо доживуваат прекинување на секоја емоционална врска за која веруваа дека е „вистинската“. Се разбира, ова е само една од работите што лежат во основата на неразбраниот феномен наречен промискуитет.

Промискуитетот како одбранбен механизам
Некои луѓе се опседнати со секс. Кога искусен психотерапевт ќе наиде на опсесија на клиент, тој ќе настојува да открие од што бега таа личност и за што би требало да размислува кога ќе исчезне опсесијата. Тогаш не се занимаваме со сексуален опсесив или нимфоманка, туку со личност која се плаши до смрт од некој аспект на животот, развојната задача или одлука. Тогаш промискуитетот нема да биде од голема корист за нас за разбирање на ваков проблем и за осуда, уште помалку.

Промискуитетот како симптом на депресија и нарушувања на личноста
Депресивниот маж може да удави чувство на бесмисленост или мрачна перцепција на реалноста во огромни количини на случаен секс и да има силна расправија во своја одбрана. Тој може да рече: „Ако сè е веќе бесмислено или е осудено на пропаст и црнило засекогаш, тогаш зошто да се поврзете со некого и зошто да не уживате во бесконечен хедонизам?“ Тука, сепак, ние имаме работа со депресивна перцепција на сопствената реалност и искрена тага, а не со промискуитет. Промискуитетот е само симптом на депресија.

Разновидниот и бурен сексуален живот е чест придружник на луѓето кои страдаат од биполарно растројство, растројство на личноста (обично граничен и хистрионски тип). Зависноста од секс е исто така многу честа, која се третира и третира како и секој друг вид на зависност.

Промискуитетот како лек за смртта
Кај пациенти на кои им е дијагностицирана смртоносна болест или се во последните фази од животот поради стареење, сексуалната желба често се зголемува. Можеме ли да осудиме жена која има уште една година живот или едноставно сака да ужива малку повеќе во животот? Не мислам така. Сè додека не знаеме како е да се добие смртна казна по посетата на лекар или да почувствуваме дека смртта е близу, мислам дека немаме право на тоа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris