Осум причини поради кои тестот за бременост може да биде лажно позитивен

22 јули, 2020
test

Позитивен тест за бременост може да предизвика цела низа емоции, во зависност од тоа дали се обидувате да забремените или не.

Но, она што може да биде уште поемотивно и уште повеќе збунувачко е лажен позитивен тест за бременост. Што е лажен позитивен тест за бременост воопшто и зошто се случува?

Тестовите за бременост од аптека го мерат нивото на хормонот човечки хорионски гонадотропин (HCG) во урината, што се зголемува за време на бременоста, особено во почетокот. Ако го направите тестот правилно, позитивен резултат значи дека постои HCG во урината, објасни Џејми Кнопман, шеф на одделот за плодност при ЦЦРМ во Њујорк.

Важно е да знаете една работа: HCG може да биде присутна во телото до одреден степен, дури и ако не сте бремени. Затоа, само затоа што тестот е позитивен за HCG, не значи дека сте бремени. Исто така, не гарантира дека бременоста ќе оди добро. Иако веројатно сте чуле дека 10 до 20 проценти од бременоста завршуваат во спонтан абортус, вистинскиот број е веројатно поголем затоа што може да се случи спонтан абортус пред да откриете дека сте бремени.

„Скоро 25 до 30 проценти од позитивните тестови за бременост не напредуваат нормално“, проценува д-р Кнопман.

Лажните позитивни резултати не се невообичаени, затоа што денес се достапни тестови за домашна урина, кои се екстра-чувствителни, што значи дека тие можат да го детектираат хормонот за бременост на екстремно ниско ниво, вели д-р Нопман.

„Постарите тестови бараа повеќе HCG во урината“, вели таа. Со други зборови, пред неколку години, тестот за бременост може да не биде позитивен сè додека не ја пропуштите вашата менструација, но сега може да добиете позитивен резултат дури и неколку дена пред очекуваната менструација.

Што предизвикува лажен позитивен тест за бременост?

Причините за погрешно-позитивен тест за бременост се движат од предвремено тестирање и препознавање на бременост која не напредувала (најчеста причина) до неправилна употреба на тестот, а причината може да бидат некои лекови што ги користите.

  1. Имавте хемиска бременост

Вака се нарекуваат бремености кои завршуваат многу рано, пред да можат да се видат на ултразвук. Бременоста се препознава по позитивните вредности на бета HCG, но за неколку дена од позитивниот тест се појавува крварење и бременоста пропаѓа.

Во суштина, спермата всушност ја оплодила јајце-клетката и бил создаден ембрион, но тој не напредувал, вели Кнопман. Според Американското училиште за акушери и гинеколози, околу половина од овие случаи на рана загуба на бременост се предизвикани од хромозомски проблеми.

  1. Имавте ектопична бременост

Ектопична бременост е онаа во која јајцето се развива надвор од матката – во јајниците, јајцеводите или абдоминалната празнина. Ако тоа се случи, може да добиете лажен позитивен тест за бременост, бидејќи вашето тело ќе лачи HCG. Факт е дека оплодената јајце клетка не може да преживее надвор од матката. Ако не се случи спонтан абортус и забележите силна болка во стомакот или карлицата проследено со крварење, побарајте лекарска помош што е можно поскоро. Ектопична бременост може да предизвика пукање на фалопиевата цевка и, без третман, може да биде опасна по живот.

  1. Тестирате премногу брзо по абортусот или породувањето

Ако сте имале абортус или неодамна сте се породиле, нивото на HCG може да остане покачено за време од четири до шест недели, според Американското здружение за бременост.

  1. Не сте го направиле тестот правилно

Тестовите за бременост во домот се скоро 99 проценти точни. Се разбира, кога се користат правилно, наведува InStyle.

Женската здравствена институција забележува дека сите тестови за бременост доаѓаат со упатства и треба внимателно да се следат и да се чека околу две минути за резултати. Повеќето тестови имаат и нешто што се нарекува „контролен индикатор“ во прозорецот со резултати, пренесува Индекс. Тој дел ви кажува дали сте го направиле тестот правилно или не. Што ако контролната линија или симбол не се појави? Тестот не бил направен правилно, па може да добиете лажен резултат.

  1. Моларна бременост

Моларната бременост е форма на абнормална бременост за време на која матката се пополнува со меурчиња, т.е. мали белузлави цисти кои се гледаат на ултразвукот како збиени структури. Ова ткиво се нарекува хидатиформна мола.

За време на моларната бременост, ембрионот или фетусот не се развива поради хромозомски нарушувања за време на оплодувањето. И покрај ова, нивото на HCG е често високо и може да добиете погрешен тест за бременост.

  1. Користите лек кој содржи HCG

Повеќето лекови нема да влијаат на резултатите од тестот за бременост, но одредени лекови, вклучително и некои инјекции што се користат за стимулирање на овулацијата кај жени кои имаат проблем со неплодност, содржат HCG и потенцијално можат да доведат до лажен позитивен тест за бременост.

  1. Во менопауза сте

Понекогаш, жените во менопауза имаат високи нивоа на HCG, што може да доведе до позитивен тест за бременост, иако нема бременост.

  1. Здравствени проблеми

Ова е ретко, но некои здравствени состојби, како што се одредени видови на карцином, хронично заболување на бубрезите, како и проблеми со јајниците, можат да предизвикаат покачено ниво на HCG во организмот и ова може да доведе до лажно позитивен тест за бременост.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris