Пандемијата придонесе зголемување на продажбата на разни сексуални помагала!

31 декември, 2020
dreamstime-xxl-89429517


Од почетокот на пандемијата, луѓето повеќе седат дома и купуваат повеќе сексуални играчки, а некои избираат поперверзни опции од вообичаеното, а продажбата на садомазохистичка опрема е во пораст.


Луѓето купуваат повеќе сексуални играчки во текот на 2020 година, а производите се поперверзни од кога било порано затоа што се повеќе луѓе купуваат опрема за садомазохистички игри и високотехнолошка опрема.


На пример, онлајн продажбата на сексуални играчки во Велика Британија се зголеми двојно во споредба со април кога земјата беше во прва блокада и продолжи во текот на целата година. Ова го покажаа податоците на британската компанија специјализирана за сексуални играчки и долна облека Ann Summersa

-Британците станаа поперверзни и авантуристи, а многумина го зачинија својот сексуален живот и пробаа садомазохистички опции и анален секс – се вели во изјавата на Ен Самерс.

Во неделата на 26 ноември, тие продадоа девет пати повеќе кожни камшици и опрема за удирање отколку во истата недела минатата година, а продажбата на прстиња за брадавици и уста се зголеми за четири пати.

Зголемувањето се забележува и кај компанијата Love The Sales, наведувајќи дека во споредба со минатата година, продажбата на опрема за врзување е зголемена за 97 проценти, а корсетите за 101 процент.


Интересот за сексуални експерименти за време на lockdown се покажа и во терминологијата што луѓето ја бараа на Google оваа година. Така, Британците бараа повеќе од 250 проценти од претходните години за условите на приврзаност за време на сексот, а прашањето „Што е тоа БДСМ“ беше побарано од 70 проценти повеќе луѓе отколку минатата година, според „Google Trends“.

Оваа година 2020 година беше тешка за многумина и се чини дека искористивме дополнително време да избегаме од реалноста, испробувајќи нови работи во спалната соба – заклучуваат тие од Ann Summersa.

Но, се чини дека ваквиот тренд не е единствен само за Британците, бидејќи индустријата за сексуални играчки известува за зголемување на продажбата ширум светот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi