Подобрете го вкусот на вашата „сперма“ со овие одлични јадења

3 мај, 2020
сперма

Слатка, солена, горчлива или вкусна, ова се некои од реакциите што жените ги вкусуваат кога во врелата акција во кревет. Каков вкус има вкусот на спермата и како можеме да го подобриме.

Основниот вкус на спермата е комбинација на сладок солен вкус, додека кај некои мажи има екстреми кога семето е премногу кисело или премногу горко.

Семето содржи само 1% од сперматозоидите.

Дали знаете дека ејакулатот е комбинација на различни хранливи материи како: фруктоза, протеини, витамини и минерали во трагови. Со конзумирање на одредена храна може значително да го подобрите вкусот на спермата.

1. Набавете доволно вода

Водата е важна компонента на организмот. Имајте на ум дека семето најмногу се состои од вода. Со мали количини на вода, спемата има лош вкус, па обидете се да земете помеѓу 8-10 часа вода дневно. Не само што повисоките количини на вода дополнително ќе го подмачкаат вашиот пенис и ќе го направат вашиот полов однос попријатен, туку и вкусот на вашата сперма ќе биде многу подобар.

2. Избегнувајте кофеин, алкохол, цигари, лекови и млечни производи.

Конзумирањето премногу кофеин, алкохол, цигари и лекови доведува до многу горчлив вкус на сперматозоидите.

Следната храна придонесува за солениот вкус на спермата:

  • Црвено месо
  • Млечни производи
  • Сирење

Храна што го подобрува вкусот на спермата

За да ја зачините спермата и да ја направите послатка, внесете ја следната храна во вашето седмично мени:

  • Цимет – одлична храна која ги маскира чудните вкусови на спермата.
  • Сок од ананас – го подобрува вкусот и аромата на семето.
  • Лимон
  • Нане
  • Магдонос, целер – тие имаат висока содржина на хлорофил и затоа ја прават послатка.
  • Храна богата со природни шеќери како киви, боровинки и брусница.
  • Зеленчук – Познато е дека вегетаријанците имаат подобар вкус на спермата, но треба да се избегнуваат одредени видови зеленчук како  кељ, карфиол, брокула и аспарагус.

Дали знаете друга храна која го подобрува вкусот и мирисот на спермата? Споделете во коментарите.