Потребни се само 30 секунди за да го спасите вашиот брак!

2 октомври, 2020
брак

Наместо критики, пофалете се меѓу себе

Повеќето брачни парови со текот на времето паѓаат во рутина.Помали, или поголеми, падови во врската се нормална работа.

Без оглед колку време ќе му посветите на вашиот партнер, размислете дали ја негувате вашата врска како што треба.

Психолозите тврдат дека потребни се само 30 секунди за вашата врска да „зачини“ и да се врати во колосек.

Бидејќи вашето време со вашиот партнер, без други луѓе (и деца) во текот на денот е обично ограничено, не боли да ја примените оваа испробана тактика за да ги охрабрите работите и да победите на вашиот заеднички фронт.

Затоа, пред да ја прегрнете перницата, обидете се да ги вербализирате моментите во текот на денот што ве натера да се чувствувате добро и, во исто време, да и ’дадете комплимент на својата сакана.

ПРИМЕР 1: кажете му дека многу ви значело тоа што ги стави алиштата во машината за перење, или ги стави во фен. Пофалете го неговиот труд и одвоеното драгоцено време да ги преклопите чорапите.

ПРИМЕР 2: заблагодарете му се што ви направи освежителен пијалок / кафе кога ќе дојдете дома од работа уморен. Нагласете дека никој не прави подобар пијалок / кафе од него.

ПРИМЕР 3: ентузијастички забележал дека поправил врата од гаража, заменил сијалица во ходникот, косил тревник или измил внатрешен двор. За сите овие работи е потребна волја, и ако останат незабележани, волјата се губи.

Затоа, забележете ги напорите и работата на вашиот партнер и неговите напори. Наместо постојана критика – фалете го она што го сторил. Без оглед дали ќе покаже или не, му треба и мотивација.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort