Психолог ги открива главните причини поради кои луѓето флертуваат

5 декември, 2020
ljubomora-zavist-devojka-momak-drug-prijatelj-830x0

Некои флертувања имаат мотивација не само да бидат љубезни, нивните мотиви се профит и да убедат некој да им даде што сакаат. Тие се главните манипулатори.

Во својот осврт на литературата за флертувањето, професорот од Универзитетот во Илиноис, Дејвид Дриден Хенингсен, идентификуваше шест различни видови мотивација за флерт.

6 главни причини зошто луѓето флертуваат:


1. Секс: флерт за да натера некој да спие со вас.

2. Забава: флертувањето како спорт.

3. Истражување: флертувањето како средба со типови на луѓе.

4. Врска: флерт за зголемување на интимноста.

5. Его: флерт за зголемување на самодовербата

6. Материјална корист: флертување за да добиете нешто од друго лице.

Постои огромна разлика помеѓу шармирањето и флертувањето.

Ако флертувате, ја користите својата сексуална привлечност за да изманипулирате со друга личност, некогаш на безопасен, а понекогаш гаден начин. И шармирањето и флертувањата воспоставуваат контакт со очите и имаат топлина во нивниот глас. Флертувањето всушност може да им наштети на луѓето, особено кога сериозно ги сфаќате постапките или зборовите на флерт, кој сака само да ве „искористи“. На пример, ако некое лице флертува само за да го зајакне своето его или самодоверба, тоа може лесно да испрати погрешни пораки до друга личност која може да помисли дека има фантастична хемија меѓу нив. Таа личност на крајот ќе се разочара.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris