Психотерапевт објаснува зошто сериозната врска на некои им изгледа застрашувачка

14 ноември, 2020
parting-32455451920-830x0


Стравот од интимност е страв од губење љубов. Луѓето кои се плашат од интимност веруваат дека никогаш нема да бидат сакани, пишува д-р Зоран Миливојевиќ за списанието „Ах љубов“

Иако интимноста е важен дел од секоја врска, на некои луѓе им изгледа застрашувачка, па затоа многумина избираат да останат сами, наместо да споделуваат живот со некого. Всушност, луѓето не се плашат од самата блискост, туку од тоа што може да им донесе.

Главниот страв е дека другата личност, ако му дозволиме да ни пријде, ќе сфати дека навистина не вредиме, дека немаме доблести, дека не заслужуваме да нè сакаат. Затоа, стравот од интимност е всушност страв од губење љубов, одбивање и болка. Луѓето кои се плашат од интимност не се прифаќаат себеси и веруваат дека не се убави, паметни, способни и успешни за да бидат сакани. Сите се плашат од предавство Ако некој стане многу близу до нас, стравот од одбивање станува причина за раскинување, па речениците како „Подобро да го оставам сега отколку да ме остави подоцна“ се изговараат како мантри.


Сите сакаме љубов

Интимноста е суштината на пријателството и љубовта. Да се ​​биде интимен со некого значи да се чувствува блиска емоционална врска, да се споделуваат најдлабоките соништа, желби и грижи, истовремено да се дозволи некој да не запознае и можеби да не не сака поради тоа. И покрај стравот од блискост, сите луѓе сакаат љубов. Затоа, тие ставаат маски и се обидуваат да се претстават себеси подобри отколку што се, а во исто време знаат дека секоја подлабока врска и познанство носи опасност.

Сè започнува во детството Стравот од интимност, како и многу други чувства што непотребно ги комплицираат нашите животи, потекнува од детството, кога требаше да изградиме позитивна слика за себе и да се прифатиме безусловно.

Постојат различни причини зошто тоа не се случило … Можеби родителите не ни покажаа дека безусловно нè прифаќаат, можеби нашите врсници нè одбиле. Затоа е важно децата да растат свесни за блискоста во семејството, бидејќи тоа ќе им помогне да постигнат здрави пријателства и љубовни врски.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi