Седум митови за љубовта и сексот: Вистини или заблуди?

23 октомври, 2020
љубов секс

Истражувањата покажаа дека интензивните, трауматски настани, како што се раскинување, развод, губење на некој близок, физичко одвојување од некој близок или мамење, можат да предизвикаат вистинска физичка болка во пределот на срцето.


Вљубеност, љубов, секс… во секоја од овие врски секогаш има повеќе прашања отколку одговори, но упатените тврдат дека на крајот на краиштата, некои работи се докажани како вистинити. Кога ќе го погледнете списокот, сигурно може да донесете своја проценка за тоа.

Атрактивно лице е попривлечно од атрактивно тело за долгорочни врски – Постојат докази дека кога бараме некој за една ноќ, телото го тепа лицето на физичка основа. Спротивното е точно ако бараме партнер за долга врска.

Подеднакво убави обично завршуваат заедно – Многу психолошки и социјални студии покажуваат дека постои шема во начинот на кој избираме со кого ќе се впуштиме во романтична врска. Овој образец се објаснува со хипотезата за појавување што вели дека луѓето се попривлечни за оние кои имаат ист степен на привлечност или, со други зборови, се подеднакво социјални пожелни. Дури и ако успешните парови се разликуваат во физичката привлечност, едниот од нив обично го компензира со други општествено пожелни црти.

Галењето произведува природни аналгетици – Окситоцинот се ослободува при прегратка или гушкање и се смета дека е вклучен во процесот на врзување. Истражувањата покажаа дека окситоцинот значително ги намалува главоболките, а кај некои луѓе болката целосно исчезнува по четири часа.

Слични парови се краткотрајни – се чини дека спротивностите навистина се привлекуваат. Но, паровите кои се премногу слични, но и премногу различни, имаат тенденција да не траат долго. Очигледно, секогаш мора да има основа на сличности, но исто така мора да има и работи што ги учите едни од други.

Скршеното срце – Истражувањата покажаа дека интензивни, трауматски настани, како што се раскинување, развод, губење на некој близок, физичко одвојување од некој близок или мамење, можат да предизвикаат вистинска физичка болка во пределот на срцето. Оваа состојба се нарекува “синдром на скршено срце”. Поради силна тага, мозокот дистрибуира одредени хемикалии кои значително го ослабуваат срцето, што доведува до силна болка во градите и недостаток на воздух.

Потребни ни се четири минути да ви се допадне некој – Ако сакате да оставите добар впечаток на некого, имате само околу четири минути да ја реализирате идејата. Се верува дека во тие четири минути, многу повеќе го проценуваме говорот на телото, тонот и брзината на гласот, а не точно она што го зборува другата страна.

Заљубувањето е слично на кокаинот – И двете искуства влијаат слично на мозокот и поттикнуваат слично чувство на еуфорија. Истражувањата покажаа дека заљубеноста произведува неколку хемикалии кои стимулираат еуфорија и стимулираат дури 12 области на мозокот истовремено.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum