Седум жени ја отворија душата: „Мојот сопруг ме запостави и не можам без секс“

10 септември, 2020
shutterstock_692587309-1

Овие интимни признанија докажуваат колку се сменил односот кон сексот и врските.

Низ историјата, жените генерално биле портретирани како жртви на неверни сопрузи, но времињата се смениле и сè поголем број припаднички на понежниот пол започнуваат истражување на забранетото овошје.

Студија на YouG од 2015 година покажа дека бројот на жени и мажи кои изневеруваат е скоро еднаков. Доколку се земат податоци од 1990 година, бројот на жени кои изневеруваат е зголемен за 40 проценти, додека бројот на неверни мажи останува речиси непроменет.

Хафингтон пост се обиде да излезе со одговор зошто жените изневеруваат во врска или брак, за да не ги осудува или оправдува, туку да види колку се сменил односот кон сексот и врските. Седум жени ги споделија своите искуства анонимно.

1. Прељубата понекогаш е подобра да се молчи

Јас сметав дека мамењето луѓе е ужасно суштество и сега го правам тоа. Мојот долгогодишен партнер и три деца ме обожаваат и јас ги обожавам. Проблемот е во тоа што не сум навистина среќен и сакам да бидам со некој друг.

Се чувствувам заробено и разговарав со мојот партнер за сè, но тој не сака да заминам. Поминав години со сомнеж во моите чувства и еден ден ми светна дека нема да исчезнат, па што е поентата?! Решив да го сторам тоа.

Неодамна имав две емотивни врски и водев љубов со други мажи, но не спиев со ниту еден од нив. Јас би можел во иднина. Не се чувствувам лошо, поголемиот дел од времето, што ме изненади.

Но, мојата дилема е следна: дали го напуштам и целосно го уништувам светот на мојот партнер и светот на моите деца и поширокото семејство за страст и длабока врска што не можам да ја добијам дома? Или треба да останам како убава кукла заробена во златен кафез додека криев тајна? Последново никому не му штети.

2. Последен обид да се добие реакција

Го изневерував момчето со кое бев четири години кога сфатив дека нашата врска оди надолу. Тоа беше последен обид да се добие реакција од него и да се види дали тој се грижи. Не му беше гајле.

Долго време го негирав крајот на нашата врска и се плашев повторно да бидам сам, најмногу затоа што бев надвор од игра толку долго и се чувствував целосно одвоен од сингл животот. Јас не препорачувам мамење како начин да ги откриете овие работи затоа што е непријатно. И дури и ако другата личност се однесува како да не и е гајле, тоа на некој начин ќе влијае на неа.

Измамникот е секогаш виновен на крајот. Но, тоа ме натера да видам како изневерувам на поинаков начин – дека прељубниците не се секогаш злобни и дека вреди да се истражува нечиј мотив за тоа. Да се ​​биде во можност да разберете зошто некој го сторил тоа е од клучно значење за да си простите, и не можете да се надевате дека ќе одите понатаму или да се лекувате ако не го разбирате тоа.

3. Требаше да проба нешто поразлично

Мислам дека една од причините за изневерување беше што сакав да се чувствувам пожелно. Јас сум во брак со мојот партнер две години, но заедно сме околу девет години. Таа е многу успешна и често ми се чини дека сè се врти околу неа и големите работи што ги прави. Се чувствував несигурно и како постојано да сум во сенка.

Кога отидов на одмор со една од моите пријатели, беше навистина убаво да се видат луѓе како мене. Знам дека е навистина себично, но за мене беше ослободувачко и навистина не размислував какви ќе бидат последиците.

Јас сум во истополов однос и не бев со маж до тој момент, и тоа беше навистина нешто што ме интересираше, па ја искористив можноста. Тоа искуство ми покажа дека сум полн со несигурности и сомнежи со кои морав да се справам. Ми помогна затоа што сфатив колку сум несреќен всушност со себе и како тоа влијае на мојата врска.

4. Афера со шеф од чист очај

Една вечер, додека бев на забава со колегите, имавме непријатна кавга. Мислев дека раскинавме и скршено срце се вратив во барот и моите колеги сакаа да ме расположат со алкохол. Јас и мојот шеф флертувавме со месеци и поради се што се случи таа вечер, завршивме во кревет.

Следниот ден, момчето ми се јави и се извини и ми рече дека сака да работи на нашата врска. Не му кажав за мојата авантура. Раскинавме една година подоцна и денес сме пријатели. Никогаш нема да му кажам за мојата вечер со шефот.

5. Сопруг незаинтересиран за секс

На крајот на месецот ќе наполнам 44 години, а пред една недела го изневерив сопругот, со кого имам 16 години. Тој е совршен во секоја смисла, освен во кревет. Ние воопшто немаме сексуален живот. Сексот никогаш не му сметаше. Неговата незаинтересираност за секс не ми пречеше затоа што тој имаше сè што сакав во сопругата. Имаме две деца и однадвор изгледаме како совршено семејство.

Порано бев секогаш дружеубив и отворен, но тој вид се изгуби со текот на годините. Повторно сакав да бидам забавна и пожелна. Запознав човек на Интернет и се согласив да се сретнам. Сексот беше фантастичен и воопшто не жалам за тоа.

Му признав на сопругаот колку сум исфрустрирана.

6. Авантура три месеци пред венчавката

Само три месеци пред венчавката, се чувствував како работите да излегуваат од контрола и се прашував дали свршеникот е вистинскиот за мене. Тој беше многу љубезен, но немаше возбудувања и предизвици. Немаше страст. Но, не сакав да бидам сам и го чувствував притисокот на околината затоа што сите покани беа веќе испратени.

Три месеци пред венчавката бев на состанок и веднаш седнав покрај еден човек што ми се допадна. Наскоро започнавме афера и тој беше сè што не беше мојот свршеник. Сепак, се омажив, но ја оставив сопругата по девет месеци и отидов со друг маж. Сè уште сме заедно и имаме две деца.

7. Таа сакаше секс, а не врска

„Кога бев помлада, ги изневерував моите момчиња затоа што навистина не сакав да бидам во врска, само ме интересираше секс. Кога сфатив дека можам да имам различни сексуални партнери пред да донесам свесна одлука дека сакам да бидам во сериозна врска со некого, тоа ми помогна да не изневерувам. Јас гризам заради тоа што им го направив на овие момци, но се обидувам да не се обвинувам премногу.