Сексот за време на „оние“ денови има свои предности, но и недостатоци

6 декември, 2020
dreamstime-m-86608629


Околу 20 проценти од луѓето редовно имаат секс за време на менструацијата, а уште повеќе од нив – над 60 проценти од мажите и 50 проценти од жените немаат ништо против тоа, покажуваат студиите. Сепак, оваа тема често се наметнува како табу, и ние ви ги донесуваме сите нејзини придобивки и неповолности, бидејќи изборот на крајот е на самата двојка.

Предности

Лекарите велат – само напред

Ако на пациентот му е пријатно за време на менструацијата и не чувствува болка – сексот за време на менструацијата е сосема природна работа, вели др. Тара Рид од Медицинскиот центар за женска сексуалност во Њујорк. Нема потреба да се грижите за можна темна крв и згрутчување, тоа се само постарите крвни и ендометријалните клетки кои се излупени. Сепак, за да се избегне обилно крварење, најдобро е да се воздржувате од секс првиот или вториот ден од менструацијата, во зависност од тоа кој е пообилен за жената, пишува Хафингтон пост.

Помага при грчеви

За време на оргазмот, телото ослободува ендорфин и допамин, кои дејствуваат како природни аналгетици, наместо фармацевтските што една жена на крајот би ги пиела за болка.

Може да ја скрати менструацијата

Со секој оргазам, контракциите и грчевите го забрзуваат лупењето на ендометриумот, што нормално се случува за време на менструацијата, па сексот може да ја скрати менструацијата со забрзување на процесот на исфрлање крв.

Голем број жени во тие денови имаат посилно либидо

Кај жени со редовен менструален циклус, нивото на хормоните тестостерон и естроген, кои ја контролираат сексуалната желба, обично се зголемува на третиот ден од циклусот. Поради тоа, либидото кај голем број жени е зголемено во тие денови.

Недостатоци

Неуреден е

Реалноста е дека ќе има дамки од крв за време на секс со менструација, па затоа е препорачливо да е под туш или во кревет, но со крпа.

Ограничени пози

Поради крварење, најчесто се практикува мисионерска поза во која мажот е горе, а жената е повеќе или помалку статична.

Не штити од бременост

Многу луѓе погрешно веруваат дека не постои ризик за време на менструацијата, но многу деца се зачнати од оваа логика. Ова е особено точно за жени кои немаат редовни циклуси.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi