Секстинг: Нормална појава кај денешната младина, но и можност јавно да се посрамотите

30 јули, 2020
Annotation 2020-07-29 192908

Новите технологии исто така носат нова љубовни и меѓучовечки односи

Секстинг е термин што е познат уште од порано, можеби дури и од појавата на камера на мобилните телефони.

Современите технологии во последно време се богатство кое им овозможува на помладите генерации да комуницираат на повисоко ниво од порано.

Најновата мода се паметните телефони, кои покрај повик и испраќање на текстуални пораки, исто така нудат можност за испраќање фотографии и видеа со висока резолуција со ист квалитет.

Ако сè уште има некој што не е запознаен со концептот на секстирање, станува збор за испраќање сексуално експлицитни пораки и фотографии, пред се преку мобилен телефон. Терминот всушност е познат уште од почетокот на 21 век, додека тоа значеше само испраќање на текстуални пораки, но со напредокот на технологијата, тој стана пораспространет затоа што сега е можно да се испраќаат фотографии со висок квалитет, како и кратки снимки.

Јасно е зошто секстингот стана популарен кај младите – тоа обезбедува нов, возбудлив начин на комуникација, каде што можат да се испраќаат пораки и фотографии кои алудираат на секс, без да го сторат тоа лице в лице. Бидејќи има луѓе кои се срамежливи, па овој начин им дава одредена возбуда и задоволство.

Невиното флертување преку текстуални пораки не претставува опасност, но во моментот кога ќе започнете да испраќате провокативни пораки, во повеќето случаи завршува со испраќање на голи фотографии. Внимавајте што праќате и на кого. Зошто? Сигурни сме дека знаете на што мислиме, и еве зошто.

Дали знаевте дека фотографијата испратена преку слика или друга апликација за кореспонденција може да ја види секој што е „онлајн“?Доволно е примателот на вашата фотографија да направи слика на екранот и да ја пренесе. Во дигиталната ера во која живееме, сè останува напишано некаде. Дури и ако само ја испративте фотографијата на вашиот телефон на некој важен за вас, дури и ако ја вклучивте опцијата „приватен разговор“ на разни апликации, дури и ако фотографијата исчезне штом некој ќе ја погледне … сè останува запишано некаде.

Дигиталната содржина патува низ разни „пошти“ кои сега се нарекуваат сервери. И на серверите преку кои вашите фотографии или друга содржина сте испратиле, секогаш има копија од тоа што сте го испратиле.

Секстирање т.е. овој вид на виртуелна врска носи специфични ризици и опасности. Многу често не сте свесни за нив или тие едноставно не изгледаат толку важни се до моментот кога некој ќе може да го искористи тоа против вас на училиште, во општеството, па дури и по неколку години на работа или на јавна функција.

Кога ќе испратите фотографија или друга содржина на некого, таа веќе не е ваша. Вие не можете да влијаете на тоа што ќе направи другата личност со тоа или што ќе кажат другите за вас ако сето ова, поради некоја причина, излезе во јавноста. Во дигиталното време, никогаш не било полесно да фотографирате нечие несоодветно однесување или да ги пратите овие примери на другите за да ги видат.

Како да се заштитите?

Едноставно никогаш не праќајте бесплатни фотографии на никого преку социјални мрежи, апликации за дружење, дружење, разговор и слично. За секаков вид сексуално однесување, имате право да кажете јасно и гласно „НЕ“ и да му објасните на лицето што ве повикува да го сторите тоа дека сте многу сериозни. Еднаш на Интернет – засекогаш на Интернет. „Интернет“ всушност значи засекогаш.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi