Сексуална едукаторка Бети Додсон: „За жената, најдобриот секс е оној што го има со самата себе“.

11 ноември, 2020
секс

Таа, честопати ја нагласуваше сексуалната зависност на жените од мажите, па затоа, веруваше, тие донесуваат долгорочни лоши одлуки.

Веројатно сте чуле за Бети Додсон, феминистка од втор бран, сексуална едукаторка и авторка која себе си се нарекуваше „гуру на женска самозадоволство“. Таа со години предаваше на важноста за подигнување на свеста за сексуалноста, а нејзините работилници за мастурбација и видеа на ЈуТјуб инспирираа милиони.

Но, долго пред да биде запознаена со новите генерации, овој сексолог, пишува Вуж, ги сменил животите на безброј жени во обид да им го промовира значењето на женското задоволство.

Таа исто така веруваше дека една од најважните сексуални врски во животот на жената е онаа што ја има со самата себе.

Најконзистентен секс ќе биде љубовната врска што ја имате со самите себе – напиша таа во книгата „Секс за еден“, квази-мемоар, кој првпат беше објавен во 1987. Овој „водич за мастурбација“ е преведен на 25 јазици.

„Мастурбацијата ќе ве однесе низ детството, пубертетот, романтиката, бракот и разводот и ќе ве посетува низ староста“, напиша Додсон, кој исто така глумеше во документарната серија на Нетфликс „The Goop Lab“ со Гвинет Палтроу во главната улога коментираше на псевдо-научни теми како што се заздравување на енергијата, употреба на психоделична дрога, стареење и женска сексуалност.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi