Секунди, минути или часови? Колку трае сексот и како да се продолжи…

10 декември, 2020
befunky-collage-7


За време на самиот сексуален однос, се смета само времето на пенетрација, а се исклучуваат разните форми на предигра, вклучително и оралниот секс. Потребни се пет минути во просек, а носењето кондом, па дури и чинот на обрежување може да влијае на тоа


Понекогаш се чини дека чинот на секс е завршен пред да започне, понекогаш трае и трае, а самата должина зависи од многу фактори, а исклучоците не се земаат по правило, вели д-р Брендан Зиетч од Универзитетот во Квинсленд.


Тој и неговиот тим спроведоа опсежно истражување на над 500 парови ширум светот за да го утврдат просечното времетраење на сексот, а потоа зедоа предвид и други фактори како на пример дали мажот носи кондом, дали е обрежан…

Се користеа стоперки како дел од мерењето, а понекогаш и односот траеше само 33 секунди, а понекогаш паровите траеја повеќе од 40 минути.

Ловечки приказни
Приказните за тантрички секс и маратонската предигра за повеќето луѓе се „приказни за лов“. Така, само осум проценти од паровите уживаат во предиграта повеќе од 20 минути, а за нив 22 проценти од сексот трае подолго од 20 минути, покажува истражувањето на германскиот магазин Гламур врз повеќе од 1.000 жени.

Околу 33 проценти од вљубените парови „трошат“ пет до девет минути на предигра, додека просечното времетраење на сексот е од десет до 14 минути. Краток вовед во сексот и предигра која трае помалку од пет минути е вообичаена за 23 проценти од паровите, а за осум проценти од нив, самиот чин на секс трае толку долго.

Според истражувањето на американскиот Национален центар за социјални истражувања, брачните парови водат љубов во просек 66 пати годишно. Сепак, податоците за краток секс не мора да бидат обесхрабрувачки, имено многу поважно е колку често е тоа – а долгорочните парови кои имаат секс еднаш неделно одржуваат физичка и ментална интимност, што ги прави посреќни.

Тешко е да се одреди точното времетраење на сексот што би се однесувало на секоја двојка, но сумирајќи ги сите резултати, можеме да процениме дека самата пенетрација трае во просек околу пет минути – заклучи Зиетч.

Наспроти верувањето, научниците заклучија дека употребата на кондом има мал ефект врз издржливоста на мажот во сексот, а докажано е дека дури и сексот со обрежани мажи не зборува во прилог на подолг секс.

Овие идеи произлегоа од логичното разбирање на чувствителноста на нервите во пенисот, па се претпоставуваше дека овие фактори го продолжуваат сексот. Сепак, докажано е дека сексот трае подолго со алкохол, но од друга страна често го попречува постигнувањето на кулминација – па затоа не е најсреќното решение.


Зошто трае сексот воопшто?
Споредувајќи го човечкиот пол со оној на животните, истражувачите во еволуцијата се фокусирале на идејата зошто сексот трае подолго кај луѓето – зошто пенисот не се вметнува само еднаш и се ејакулира?

Забавната и пријатна страна на ова не е научен одговор, бидејќи еволуцијата не подразбира поим за задоволство, на пример, иако сакаме да јадеме, не јадеме на секои пет минути за да имаме повеќе од тоа задоволство.

Претходните истражувања покажаа дека постојано туркање на пенисот во вагината го „чисти“ тој орган од претходните течности, што на крајот може да го олесни оплодувањето од страна на машката сперма, но јасни докази сè уште не постојат.


Како да се продолжи
За да може сексот да биде добар, не треба да трае цела ноќ, но идеалниот и посакуван секс трае 7-13 минути. Иако 7 минути се премногу кратки за повеќето жени, погрешно е да се измери и квантифицира кој било аспект на сексуалноста.

Важно е да се спомене дека не само времето, туку и силата на ерекцијата е важна за квалитетот на врската. Вежба што ќе обезбеди добра циркулација низ целото тело може да помогне да се постигне подобра ерекција. Со подобрување на протокот на крв, директно го подобрувате зголемениот проток на крв во пенисот. Меѓу другото, обидете се да ја подобрите вашата исхрана. Вклучете свежо овошје и зеленчук и риба во вашето мени и зголемете го внесот на витамин Б12.


Честата масажа на пенисот, тестисите и околината може да обезбеди подобра и посилна ерекција. Покрај горенаведеното, фреквенцијата на сексуални односи, што зависи од преференциите и можностите на сексуалните партнери, е исто така важна за задоволителна сексуална врска.

Кај некои сексуални партнери, фреквенцијата подразбира сексуални односи 2-3 пати неделно, додека кај некои повеќе или помалку.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi