ШТО Е ЈОЈО ЕФЕКТ И КАКО ВИ ЈА УНИШТУВА ВРСКАТА? Како да препознаете дали е време да раскинете

27 август, 2020
svađa-par-ljutnja-2048x1365

Постојаното расправање и помирувањето има лош ефект врз вашата психа

Врската меѓу две лица во принцип не е никогаш совршена, сите го знаеме тоа. Секогаш ќе има ситуации што ќе ве натераат да имате проблем што заедно треба да го решите, каде треба да комуницирате за да ја направите вашата врска посилна.

Но, без оглед на проблемите што секогаш можат да се надминат во врската, има некои односи што се чини дека не се во можност да се променат. Овие се врски со ефектот „јо-јо“.

Односи кои одат напред и назад, парови кои постојано играат топло – студено, врски каде луѓето постојано се расправаат, потоа мир, тие се заубени еден час, потоа раскинуваат и не зборуваат… тие се нарекуваат односи со ефект „јо-јо“.

Зошто се случува еден ден вашиот партнер да ве интересира и да е целосно за заљубен во вас, а следниот ден тој дури и не одговара на телефон? Што да направите кога ќе видите дека и двајцата сте заинтересирани за интензивна врска, но ништо не се случува? Како е тоа дека комуникацијата е одлична долго време, а потоа се расипува одеднаш?

Овие ситуации можат да ве натераат да се запрашате колку е навистина силна вашата врска и зошто воопшто сте сеуште заедно.

Почнувате да паничите и прашувате на сè што правите, создавате мисли кои само го саботираат вашето размислување и ја доведуваат вашата самодоверба на ниско ниво.

Може да бидете поврзани со ефектот „јо-јо“ и возраста. Тоа значи нешто полошо од топло-ладна врска, значи дека секогаш сте на крстопат со партнерот, што никогаш не се случува ништо. Кога постојано се расправате и помирувате, кога завршувате врска и повторно ја обновувате, тоа покажува дисфункција на вашата врска, но може да има и последици по вашето здравје.

Овој вид на врска станува тежок со текот на времето, затоа што постојаните расправии се исцрпувачки, но не постои начин да можете да раскинете, бидејќи нешто ве привлекува за да се вратите во таа врска.

Понекогаш тоа е само затоа што се надевате дека нешто ќе се промени и ќе биде подобро, а понекогаш и затоа што е патологија, затоа што има привлечност во тоа што партнерот постојано победува и се враќа во врската.

Луѓето кои се склони кон такви односи се карактеризираат со емоционална нестабилност, незрелост и неможност навистина да одлучат за врска.

Луѓето кои се во такви односи, секако, би зборувале за голема љубов, затоа што е потребно да се најде соодветно оправдување зошто тие тоа го прават сами. Честопати можете да слушнете таков однос да се опишува како страствен, а всушност таквите врски се само нефункционални. Таквиот однос е извор на стрес кој е исцрпувачки долго време и доведува до разни психосоматски проблеми, и затоа има лош ефект врз вашето ментално здравје.

Во ваквите односи, често има луѓе кои имаат родители во семејствата кои постојано се расправаат, па затоа тие ја создаваат сликата дека љубовта и партнерството всушност изгледа така.

Ако од почеток видите тенденција кон драматични заминувања за време на кавги, ако секој конфликт е претеран и се чини дека постојано се борите за живот и смрт, ако постојано се заканувате да раскинете и ако единственото решение е конфликт, тогаш дефинитивно сте во „јо-јо“ врски и заради вашиот мир и здравје треба да се заврши што е можно поскоро.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris