Што ќе добиете ако секојдневно се гушкате?

20 јули, 2020
guskanje 2

Ако сте едни од оние кои обожаваат да се ,,галат”,  тогаш сигурно ќе си ја објасните Вашата неодолива желба со овие 5 докажани факти.

sto-ke-dobiete-ako-sekojdnevno-se-guskate-01.jpg

Гушкањето влијае многу позитивно на Вашето тело, умот  и на емоционалната стабилност на човекот. Ве опушта,смирува, ве ослободува од стресот.

Што ќе се случи ако секојдневно го практикувате ?

Гушкањето ви ја зајакнува врската

Помага да создадете подобра врска со другите луѓе кои ги сметате за блиски. Ве прави попуштени и покомуникативни.

Ве ослободува од стресот

При гушкање се ослободува окситоцин којуправува со кортизолот- хормонот одговорен за стресот. Тој ви ја подобрува и емоционалната состојба. А,со тоа ја подобрува и работата на срцето.

Ја ублажува болката

Кога ќе гушнете и ќе бакнете некој кој е повреден не е само културолошки феномен,туку со тоа навистина му помагате да се чувствува подобро. Хормонот окситоцин ни помага да се чувствуваме подобро и е докажано дека ја намалува болката.

Полесно заспивате ако се гушкате

Со тоа што го намалувате стресот, се смирува и телото, па побрзо сте подготвени да потонете во сон.

Помага против зависност

Според многубројните истражувања, гушкањето ја намалува желбата за храна, алкохол,лекови и опијати. Па, ако сте зависни од нешто од набројаното, Прегратката сигурно ќе ви ја ублажи болката.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi