Што велат експертите: Кога треба да го признаете неверството

4 октомври, 2020
Young woman talking apologizing resentful man feels offended after conflict


Кога треба да се признае неверство? Одговорот на ова прашање го даваат неколку експерти за врски. Постојат безброј причини зошто луѓето изневеруваат во врска – но што треба да направите кога аферата е завршена, а сепак сакате да бидете со вашиот партнер? Според некои експерти за врска, секогаш треба да ја чувате тајната на вашето неверство за себе – затоа што соопштувањето на ова на вашиот партнер може да донесе само штета.

– Вие сте оние што ги гризе совест и ако аферата е завршена, не ставајте ја како товар на вашиот партнер – вели д-р Меган Флеминг, брачен советник и сексуален терапевт од Њујорк

Наместо да го повредите, д-р Флеминг предлага да се фокусирате на себе и да ја идентификувате причината за аферата. – Очигледно е дека на некое ниво не сте задоволни од вашата врска – објасни таа.

Иако има смисла да се заштити вашиот партнер од непотребна болка, особено ако аферата е завршена засекогаш, тоа исто така значи и чување голема тајна.

kada treba priznati prevaru


– Аферата беше избор направен неколку пати што ја насочуваше вашата љубов и сексуална желба подалеку од вашиот партнер – објасни докторот и истакна дека тогаш „проблемот постои или во вашата врска или во вас самите“. Во оваа ситуација, Винтер препорачува да одите на терапија пред да ја признаете аферата – затоа што терапевтот може да ве разбере на вистинските начини „да ги изразите вашите лични потреби во врската и да ги решите проблемите што не се во рамнотежа“

Терапевтот исто така може да ве посоветува како да контактирате со вашиот партнер кога признавате неверство, така што сите ќе бидат поштедени од дополнителна болка. Тој може да ви помогне да креирате „план за напредок во врската“ доколку вие и вашиот партнер сакате. Во ситуација кога вашиот партнер се сомнева дека го изневерувате и ве прашува директно, важно е да ја кажете вистината, вели психологот и експерт за односи Медлин Мејсон Ронтре, кој вели: – Не е лесно да откриете вакво нешто, но ако вашиот партнер се сомнева во неверство, нема смисла да го негирате тоа. Прикривањето и лажењето за изневерување ги влошува работите, особено за оној што бил измамен.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum