Што значи кога МЕЃУ ДВЕ лица „ИМА ХЕМИЈА“? Љубов, страст или пријателство?

5 октомври, 2020
насловна

Секој зборува за хемијата што е неопходна за да успее љубовната врска, но постојат неколку видови на хемија и важно е да се знае што сигнализира секоја од нив. Хемијата во една врска може да се манифестира на дури седум начини!

Сигурно сте чуле многу пати кога луѓето велат дека „едноставно немало хемија“, па нивната врска се „раскинала“, додека други тврдат дека „имало хемија од самиот почеток“. Но, што точно претставува оваа „хемија“ во љубовните врски? Што значи кога се чувствува, што е хемијата и до што доведува? Постојат неколку видови на „хемија“ што луѓето ги чувствуваат кога ќе сретнат некого, кога ќе видат некого. Различна хемија доведува до различни видови на односи.

1. Физичка привлечност

Идејата за „љубов на прв поглед“ може подобро да се опише како хемија на прв поглед. Изгледот е еден од најчестите „спроводници“ во хемијата. Добриот изглед може да предизвика желба кај скоро сите. Ова е нашата култура, па затоа несвесно реагираме на друга личност врз основа на нивниот изглед. Кога магијата на сексуалноста делува врз нас, ние навистина не сфаќаме дека физичката привлечност е таа што нè придвижува, па затоа ја препознаваме како своевидна „хемија“.

Совет: Треба да се направи разлика помеѓу љубовта и страста. Уживајте во физичката привлечност, но не одете премногу брзо со заклучоци за личноста во која сте толку добри. Потребно ви е време да процените што друго се нуди. Со текот на времето, привлечноста од чисто физичка природа ќе се потроши и ќе можете појасно да ја видите целосната личност со која сте.

2. Меѓузависност

Меѓусебната зависност се јавува кога некое лице нездраво се потпира на емотивна врска со својот партнер или врска. Тие се чувствуваат како да не можат да преживеат без партнер и да извлечат најголем дел од својата вредност од таа личност или врска. Меѓузависните односи честопати се нездрави, а штетните последици остануваат незабележани и наместо тоа се нарекуваат „хемија“.

Совет: Ако се најдете во ваква врска, знајте дека можете да научите и да се менувате. Пронајдете терапевт или советник кој може да ве води низ процесот на раст неопходен за промена на моделот на вашата врска и да ве научи како да бидете емоционално независни.

3. Заедничка цел

Запознавте некој нов и одеднаш се најдовте во дискусија за целта или мисијата во животот. Ако и двајцата се согласите за тоа, тогаш сигурно ќе се поврзете длабоко. Фактот дека сме подготвени да бидеме толку отворени со некого, се чини дека укажува на „хемија“. Нашите заеднички страсти и интереси брзо формираат силна основа за силна врска. Да се ​​има некој што ве охрабрува да ги извршувате своите цели во животот е еден од највозвишените аспекти што можеме да ги најдеме во секоја врска.

Совет: Тука нема „црвено светло“, барем не на почетокот. Да се ​​има животна цел што ја поддржува вашиот партнер може да биде храна за трајна љубов. Само осигурете се да бидете фокусирани и да ги одржувате вашите желби живи.

4. Личен „раст“

Луѓето кои биле во врски каде што се чувствуваат заглавени може да бидат привлечени од овој вид хемија, што ветува личен развој. Олеснување е да се најде некој што ги препознава сопствените недостатоци и е подготвен да работи на заздравување и раст. Овие парови обично ја преземаат работата веднаш, па си помагаат и се поддржуваат едни со други.

Совет: Во ваква врска, само треба да бидете сигурни дека вашата врска ќе добие друг аспект. Понекогаш одвојте време за полесни начини за поврзување.

5. Додворување

Овој тип на хемија на врски се случува толку често што има фраза за тоа, наречена „додворување кон муза“. Меѓусебната желба за меѓусебно зајакнување на имагинацијата ја карактеризира оваа инспиративна врска. Уметниците успеваат ако се во врска со оние кои имаат големи соништа. Ако трае, со текот на времето, продуктивноста и радоста што може да ги создаде оваа врска станува неограничена. Но, оваа хемија може да запре или да укаже на врска што не е љубов, партнерство или пријателство.

Совет: Во ваква врска времето ќе покаже што и како понатаму. Како и кај многу видови на хемија на врски, најдобро е да уживате во врската и да не брзате со заклучоци. Нека сето тоа си го одземе својот тек.

6. Договор за минат живот

Некои луѓе веруваат во кармички врски, различни видови сродни души и минати животи. Договор за минат живот, понекогаш наречен договор за душа, мора да вклучува две страни кои веруваат дека се согласиле во минатиот живот да се состанат во овој. Нивната цел е да ги решат проблемите од минатиот заеднички живот со цел да го расчистат „кармичкиот долг“. Иако ова звучи претерано, концептот на врска каде што се споменуваат „судбина“ и „судбинска средба“ е всушност прилично позната тема во литературата.

Совет: Пазете се од врските што се покажаа како нездрави. Таканаречените врски од минатиот живот можат да дадат чувство на обврска што се плашиме да ја напуштиме. Во овие околности, потенцијалот за физичко или емоционално злоставување може да биде огромен. Запомнете дека секогаш ви е дозволено да одите без разлика со кого сте. Или размислете вака: ако верувате во кармички односи, верувате и во фактот дека универзумот никогаш не би сакал да останете во врска што ви штети. Трчајте на време.

7. Сексуална хемија

Ниту една дискусија за хемијата не би била комплетна без овој вид. Кога две лица ќе ја откријат страста, таквата врска може да изгледа неодолива. Во тоа лежи проблемот. Хемија, односно хормони што се ослободуваат во нашите тела – активираат фантазии кои во реалноста немаат многу основа. Подоцна, сексуалната хемија одржуваше некои парови заедно долго време, иако времето на разделба беше одамна поминато. Како и да е, сексуалната хемија игра витална улога во одржувањето на здрави односи. Среќните парови понекогаш го нарекуваат „лепак“ што ги држи заедно.

Совет: Обидете се да останете паметни, особено во раните фази на врската. Знајте дека хормоните ќе ве спречат да размислувате правилно, затоа не верувајте во вашите фантазии. Наместо тоа, проверете кои вредности ги споделувате со вашиот партнер и направете ги солидна основа за градење врска. Тогаш, сексот може да биде како глазура на тортата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum