Смртта доаѓа пред срцето да престане: Првиот знак дека душата почнува да вене!

11 август, 2020
cvet

Главната работа во животот е да не се биде мртов. Но, не физички. Бидејќи смртта се јавува многу порано, пред срцето да престане. Смртта се јавува кога духовниот живот престанува. Смртта се јавува кога љубовта заминува.

Денес живееме чуден живот. Гледаме кроз прозорците на автомобилот. Се задушуваме во јавниот превоз затоа што брзаме да ги чекаме другите. Го голтаме сендвичот за време на ручекот, ги превртуваме очите над насловот во весникот. И се во брзање. Па, брзаме! Немаме време!

И, честопати се смируваме: “Сега е такво време. Сега сите живеат така. Поинакво темпо на живот, различен ритам, различна динамика”.

Има многу работи што треба да се направат, да се изградат. Има многу работи што треба да се постигнат. Затоа, мора да трчате, да брзате, да брзате, да брзате за да стигнете! Поради некоја причина немаме време за љубов

Ние талкаме во пустината од нашите животи. Зграпчуваме записи, делови, делови од некое знаење, чувства, впечатоци. Правиме фантастични планови. Се опкружуваме со „играчки за возрасни“. Но, ние не влегуваме во суштината на она што го гледаме. Ние не уживаме во нашите впечатоци и чувства до крај. Затоа што немаме време. Поради некоја причина, нема време. Иако ние самите не знаеме зошто немаме време и кој нè брза и каде.

Многу луѓе мислат дека ќе постигнат многу во животот, потпирајќи се на нивната сила, умот, интелигенцијата … Ние сме толку заљубени во самите себе. Токму овој нарцизам ја прави човечката душа празна, болна и незаштитена.

Животот не е потрага по храна, не е трка за смрт, не е „ужасна изложба на човечки пороци“. Животот се стреми кон совршенство, вистина, љубов. Љубовта се добри учители на светот, нејзините вечни ментори. Но, луѓето сè уште се непослушни студенти. И тие честопати делуваат како најголеми непријатели.

Ако сè уште не сме во можност да го наполниме срцето со жежок оган, да го направиме да гори со љубов, тогаш барем нека остави во неа да изгори некоја мала, неразбирлива светилка со желба да сакаме и да бидеме сакани.

Каде можам да најдам љубов? Кога?

Нашата свест е отруена од мислата дека навистина можеме да се за заљубиме само кога сме млади. Сепак, љубовта кај децата не е сериозна, кај адолесцентите е повеќе прашање на хемија, а понекогаш и во зрелоста може да бидат бегство од секојдневниот живот. Но, љубовта нема денови одмор. Нема датум на истекување. Нема часовник. Чувствата се раѓаат во душата надвор од која било мрежа на правила, ставови, верувања, вредности … Сè што луѓето можат да го измислат, љубовта е во состојба да го погази. Ние мора да отфрлиме еден куп стереотипи и да не дозволиме лицемерие да ја затвори вратата на љубовта пред нас.

Секогаш треба да има љубов и добрина во длабочините на секоја човечка врска. Желбата да се разберат блиските, да се размислува, да се чувствува убавината на неговата душа. И, не сме секогаш до крај на задачата. Полесно и поинтересно е само да набудувате отколку да направите нешто. Внимаваме да не дојде до физички рани , а толку лесно нанесуваме емотивни. Кога ќе заздрават?

Единствената работа во животот што вреди да се учи е како да се сака.

Не смееме да заборавиме дека живееме во свет во кој љубовта, љубезноста, сочувството и милоста се губат со неверојатна брзина. Онаму каде себичноста и гордоста се пред сè, а забавата, задоволството и материјалното богатство се приоритет. Без љубов, нема да ви помогнат сите богатства на овој свет – ќе бидете мртви внатре. Ќе бидете мртовец со срце кое чука. Со душа која свенала одамна пред телото, затоа што и е ускратена основната храна – љубовта.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris