Во брак сте, а спиете во одделни кревети? Еве зошто тоа може да биде ДОБРО

13 август, 2020
Annotation 2020-08-12 213032

Ова е една од работите кои претставуваат проблем во многу врски

Постојат многу причини зошто луѓето кои живеат заедно и кои се во бракови и врски, спијат во одделни кревети.

Кога едниот партнер сугерира такво нешто, другиот може да се чувствува лошо и непосакувано, но всушност одвојувањето во два различни кревети, или дури и две различни простории можат да бидат многу добри.

Обично се случува двајцата партнери да заспијат подобро, да се одморат и да се изгуби нервозата и на тој начин врската започнува да се подобрува, понекогаш дури станува и посилна.

Еден од главните виновници за спиењето во одделни простории е грчењето на едниот од партнерите, што го мачи другиот. Поради ваквите работи и поплаки од другата страна, оние кои рчат, почнуваат лошо да спијат, затоа што потсвесно знаат дека се непријатност и дека имаат проблем што не можат да го решат. Затоа, на крајот, многумина одлучуваат да спијат одделно и да го добијат мирот и спиењето што го заслужуваат.

Од друга страна, многу парови се жалат дека нивните партнери спијат немирно и дека во одреден момент од ноќта тие се целосно истуркани од својот дел од креветот. Според некои истражувања, одделните простории се всушност многу чести кај паровите и не мора да сигнализираат дека има емоционални проблеми.

Роберт Адамс, професор на Медицинскиот факултет и Универзитетот Флиндерс, вели дека според некои истражувања од 2019 година е утврдено дека 17 проценти од 2040 луѓе кои биле во брак спиеле во одделни простории. Постојат неколку причини за тоа. Најчести се грчењето, но и некомпатибилните часовници на телото, деца кои не спијат ноќе, несоница и слично. Лекарот открил и дека 22 проценти од луѓето што живеат во заедниците попрво би спиеле сами, но сепак не го сториле тоа, за да не го потресат партнерот.

За да се справат со проблемите што ги имаат додека спијат во ист кревет со партнерот, 11% од нив ставаат ушни тампони кога спијат, а 13 проценти го смениле распоредот за спиење со спиење порано или подоцна од својот партнер.

Постои социјално очекување дека ако сте во складен и хармоничен однос треба да спиете во ист кревет. Но, за многу парови тоа не е случај. Д-р Алик Мелор, истражувач во Институтот за мозок и ментално здравје, вели: „Тоа е едноставна работа, не треба да гледате што е општо прифатена норма, но она што ви одговара вас и на вашиот партнер, да се разбудите одморени и среќни“.

Тој посочува колку е навистина важно да се има квалитетен сон и како негова препорака е паровите да можат да направат многу работи заедно во текот на денот и дека треба да добијат добар ноќен одмор. Ако се плашите дека ќе го изгубите сексуалниот живот, д-р Мелор вели дека овој чин не мора да се одвива само во кревет, и дека ова е една од идеалните можности да го развиете и зачинете малку сексуалниот живот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris