Во денешно време жените изневеруваат поради секс, а мажите поради љубов!

23 јули, 2020
varanje

Улогите се сменети, тврди познатиот сексолог Трејси Кокс, кој исто така спомена 10 причини со кои измамените можат да најдат утеха затоа што самата прељуба нема никаква врска со нив воопшто, туку со самиот сторител.

Иако сè уште постои нееднаквост во застапеноста на жените во политиката, на раководните позиции и на нивото на платите меѓу нив и мажите, се чини дека на едно поле се приближиле – на полето на љубовните измами.

Погледнете го видеото:

Имено, сè повеќе истражувања покажуваат дека жените изневеруваат барем колку мажите, ако не и повеќе, во зависност од возрасната група, пишува „Daily Mail“. Но, тоа не е сè, имено причините зошто жените и мажите вршат преуба се променија и старата изрека дека „жените изневеруваат за љубовта, а мажите изневеруваат за секс“ не е повеќе валидна.

Д-р Теми Нелсон, автор на „Кога си тој што изневерува“, вели дека членовите на посилниот пол се оние кои денес изневеруваат заради недостаток на интимност, друштво и чувства наместо само секс. Имено, доколку им недостасува секс, денешните мажи лесно се свртуваат кон сеприсутната порнографија, така што тоа нема да биде мотив за измама, туку недостаток на внимание и признание од страна на партнерот.

Современите жени денес обично не се дома да подготвуваат ручек, туку работат исто толку долго – ако не подолго од мажите, подеднакво ја следат својата кариера и сакаат да ги постигнат своите амбиции. Како резултат, тие се помалку и помалку емотивно достапни.

– “Во животот на мојата сопруга, јас сум на дното на списокот со приоритети, додека со љубовницата се чувствувам како да сум најважната личност на светот.” – призна 35-годишен маж кој влезе во афера со колешка која трае веќе една и пол година.

– “Јас и мојот сопруг првенствено сме добри пријатели и немаме намера да го оставам за човекот со кој спијам. Во кревет, мојот љубовник е фантастичен, а без него ми е многу досадно.”- рече жената што ја изневерува сопругот.

Д-р Нелсон вели дека ова ги уништува митовите дека машката сексуалност е посилна од женската и тврди дека нашето однесување, желби и очекувања произлегуваат од начинот на кој живееме, кој се промени, а не од кој пол сме.

10 причини зошто прељубата со партнерот нема никаква врска со вас

1. Сериските измамници не можат да бидат верни.

2. Луѓето кои измамуваат во секоја врска имаат проблеми со себе и првенствено изневеруваат за себе.

3. Луѓето честопати изневеруваат за да се чувствуваат помладо, попосакувано и подобро – ова е знак на внатрешна несигурност.

4. За некои, неверството е жалење за пропуштените можности од минатото.

5. Луѓето кои сакаат силен сексуален интензитет во долгорочни односи, не се свесни дека е долгорочен неодржлив и имаат погрешни очекувања за брак.

6. Понекогаш на преубниците не им се допаѓа тоа што станале, односно самите тие се незадоволни од нивниот животен статус.

7. Луѓето кои изневеруваат затоа што сакаат слобода се незрели и неисполнети личности.

8. Измамата, исто така, има врска со генетиката – некои луѓе се предодредени да останат неверни.

9. Слабите луѓе веројатно ќе бараат утеха во измама по тешки животни промени и настани.

10. Измамата е првенствено дело на егото и е својствена за егоистите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi