За да уживате во сексот, фокусирајте се на чувствата, а не на оргазмот!

30 ноември, 2020
dreamstime_l_31882232


Ако сте некој што има послабо либидо од вашиот партнер и сакате да имате поредовен секс, тогаш треба да пристапувате на сексот сосема поинаку. Слушајте што сака вашето тело, не фокусирајте се на оргазам, туку на возбудата


Несогласувањето на желбите, односно кога едниот партнер сака повеќе секс од другиот, е чест проблем во долгите врски. Луѓето во оваа ситуација честопати добиваат совети за „зачините“ за да се зголеми желбата. Но, често работите како сексуални играчки, свеќи и долна облека од тантела само накратко го решаваат проблемот.
Ако сте некој кој има послаба желба од вашиот партнер и сакате да имате поредовен секс, тогаш треба да пристапувате на сексот сосема поинаку.

Многу парови очекуваат многу од сексот, а тоа не дозволува да цвета желбата. На пример, замислете дека доаѓате во ресторан и секогаш нарачувате исто, наместо да се прашувате „Ох, што ми се јаде денес?“, „Расположен сум да пробам нешто ново“ и слично. Се работи за слушање на себе си, на вашата енергија, на вашето расположение, што сакате и што не.

Тоа е клучот, слушајќи што сака вашето тело. Кога не се очекува да се однесувате на одреден начин, одеднаш ги отворате сетилата за вистински да обрнете внимание на она што вашето тело ви го кажува. Ова е особено важно за луѓето кои немаат тенденција да се релаксираат веднаш во сексот.


Партнерот кој има поголема желба ќе има полесен пристап до сексуалните дразби отколку оној кој нема желба. Партнерот со поголема желба е подготвен да замине, додека партнерот со помала желба ги бара клучевите од автомобилот.

Работете на вашите чувства. На пример, ако лежите на кревет или на кауч, започнете да се допирате, вклучете ги сетилата, чувствувајте стимули. Ако навистина нема притисок од ниту една страна и ако обрнете внимание едни на други, ќе се чувствувате добро. Но, ако го направите чисто за да го направите, тогаш вашиот секс нема да биде воопшто добар.

Дајте предност на сексуалната енергија
Чест проблем со сексот е што многу парови се фокусираат на оргазам и ако некој од нив не доживее оргазам, тие го оценуваат сексот како лош. Но, многу експерти советуваат да не се фокусирате на сексуалниот однос или оргазмот за време на сексот. Наместо тоа, искористете го тој опоен сексуален простор со вашиот партнер. Кога ќе се препуштите на сексуалната енергија, ќе уживате. Има нешто многу уникатно во споделувањето физичко задоволство и допир со друга личност, чувства што обично не сме во можност да ги добиеме во кој било друг контекст.


Ако сте некој на кој му треба подолго време да се вклучи или кој нема многу спонтана желба за секс, не треба да се обидувате да ги менувате тие работи на себе. Тешко е да се присилувате почесто да бидете расположени за секс. Наместо тоа, ако сакате повеќе секс во вашиот живот, поедноставете го. Фокусирајте се да поминете повеќе време во тој сексуален простор со вашиот партнер каде што едноставно можете да уживате во допирите, задоволството и блискоста, а потоа желбата за секс може да се зголеми.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi