Забавно е и убаво,но дали навистина го подобрува имунитетот?

25 април, 2020
usne

Психологот и секс терапевт Џенет Брито им предлага на своите клиенти кои се под стрес поради состојбата со корона вирусот да уживаат во водење љубов со својот партнер. „Ги охрабрувам моите клиенти кои живеат со партнери да размислат да уживаат во соло или партнерски активности“, вели таа.


Брито посочува дека водењето љубов им помага на луѓето да се „исклучат“ и да уживаат во моментот и дека ова е идеално решение за ослободување од стрес, што секако е премногу сега. Навистина, има многу докази дека тоа  добро влијае на луѓето и физички и психички, потенцијално помагајќи во зајакнување на имунитетот. Го подобрува расположението, после „дејството“ меѓу чорапите, сигурно ќе бидете во подобро расположение благодарение на зголемувањето на ендорфините, или хормонот кој е одговорен за вашето добро расположение, кој се ослободува кога ќе го достигнете врвот.

Покрај тоа, кортизолот и адреналинот се спуштаат, а додека уживате во сексот, се ослободува „љубовен“ хормон, окситоцин, што ќе ја продлабочи блискоста помеѓу вас и вашиот партнер.

Го зајакнува имунитетот

Според студијата спроведена на Универзитетот во Пенсилванија, можно е да постои врска помеѓу уживање во секс неколку пати неделно и посилен имунитет. Истражувачите откриле дека учесниците кои уживале во сексот еднаш или двапати неделно, имале повисоко ниво на имуноглобулин, кои се всушност антитела кои се борат со болеста. „Имуноглобулин всушност се бори против вирусот и го зајакнува имунолошкиот систем“, вели психологот и терапевт Шенон Чавез, додавајќи дека редовните врски се добри за работата на срцето, крвниот притисок и циркулацијата, како и општата здравствена состојба.

И кога не сте расположени за „акција“, знајте дека погледите и бакнувањето исто така работат добро за здравјето. И, ако немате партнер или сакате само да се забавувате, самозадоволството е добро. На пример, партнерите за бакнување имаат тенденција да бидат помалку склони кон депресија и вознемиреност, а бакнувањето исто така придонесува за здравјето на срцето, дејствувајќи добро на холестеролот со тоа што влијаат на липидите во крвта. „Исто така, бакнувањето доведува до физиолошка промена кај нас, што може да го зајакне имунолошкиот одговор“, вели Аманда Геселман од институтот „Кинси“.