Жените би престанале да се жалат од „главоболка“ ако мажите започнат да го прават ова…

22 октомври, 2020
секс

Луѓето имаат секс во просек 127 пати годишно. Дури 41 процент од жените претпочитаат спиење од секс, а секоја шеста фантазира друг, бидејќи нивниот партнер е премногу предвидлив. Но, постои лек за тоа – и се сведува на малку фантазија и напор

Сексот од еднаш до три пати месечно е реалност на брачните парови, покажуваат статистиките. Само 21 процент од паровите се поактивни отколку десет пати месечно – и девет проценти „штрајкуваат“ цел месец. Околу 20 проценти од испитаниците велат дека одлично се забавуваат во кревет затоа што сопругот не се плаши да експериментира.

За околу 37 проценти од жените, сексот со партнер е омилена активност, но 41 процент повеќе сакаат да спијат, 21 процент би гледале добар филм или омилена серија со пуканки, десет проценти би сурфале на Интернет, а пет проценти би ги уредиле ноктите.


Од предвидливоста “боли глава”

Се разбира, ако не станува збор за вистинска мигрена, лесен е за идентификација на проблемот и најчесто се сведува на еден збор, а тоа е предвидливоста како најголем убиец на либидото. Оние испитаници чии интимни активности се заглавени во рутина можат детално да предвидат сè што ќе се понуди на сексуалното мени. Тие веќе знаат напамет кога и како.

Најчестото „место на дејствување“ на брачните парови е креветот или бањата – а повеќе од половина од жените можат да предвидат време од денот, положбата, па дури и да се обложат на „времето на поминување“ на нивниот партнер. Една од пет жени може со сигурност да предвиди кој ден од неделата ќе има „среќа“, а 46 проценти детално ја знаат точната постапка за предиграта.

Проблемот, тврдат сексолозите, е што сексуалниот живот што стана монотон се јавува затоа што машкиот и женскиот мозок функционираат поинаку. Реално, не треба многу за мажот да започне да размислува за секс, а со тоа да се расположи. Но, за жените, процесот е нешто посложен.

Научно кажано, одредени критични прекинувачи мора да се активираат пред мозокот на вашиот партнер да нареди ослободување на вазоактивен цревен пептид, хемикалија што го зголемува протокот на крв во карличната област, отекување на нејзините внатрешни и надворешни лабии и предизвикувајќи ја да биде презаситена од сексуална желба.


Иако сложеноста на хемијата на мозокот е тешко да се сфати без медицинска диплома, сепак има многу едноставни, секојдневни работи што можете да ги направите за да го разбудите нејзиното либидо и желба да има секс со вас.

Како да ја возбудите – секој ден
Постојат две главни компоненти за поттикнување на сексуален партнер. Првиот е да започнете надвор од спалната соба. Кога ќе се дадете цел ден да го ’вклучите’ вашиот партнер, наспроти 15 минути додека сте голи, имате многу поголеми шанси партнерот да биде расположен (и покрај тоа ќе доживее оргазам). Затоа, во текот на денот помогнете и на вашата партнерка да се чувствува сакано, посакувано и секси, и таа ќе биде подготвена да се движи штом двајцата стапнете во спалната соба.

Друга работа е да се фокусирате на интимноста и емоционалната врска. Сексот не се сведува само на физичкиот аспект, особено ако сте заедно подолго време, и постојат низа начини да го зголемите чувството за посакување, љубов и поврзаност што ќе резултира и со повеќе секс.


Држете се за раце
Вашиот партнер има над 40.000 нервни завршетоци на вашата дланка. Не плашете се да ја фатите нежно додека шетате по улица или гледате филм. Освен тоа, држењето за рака е објективно премногу слатко. Тоа е суптилна форма на изјава за љубов што го зајакнува чувството за заедништво.

Загледајте се во очи
„Контактот со очи може да биде многу сензуален и е одличен начин за зголемување на возбудата“, вели експертот за секс и врска Шамира Хауард. Изберете време кога и двајцата ќе се чувствувате опуштено. Потоа, одвојте две минути за да се загледате едни во други без да разговарате. Само напред и зборувајте за искуството.

Контактот со очи е всушност основна компонента на тантричкиот секс бидејќи е толку моќен и ефикасен начин за зајакнување на интимноста.

Прегратка
Луѓето често споменуваат дека би сакале поголема физичка наклонетост од партнер кој не вклучува секс, објаснува Хауард. Следниот пат кога ќе бидете со партнер, прегрнете се дваесет секунди. Прегратките смируваат, ја зголемуваат врската и не мора да водат до секс, вели таа. Поентата е да покажете колку го сакате вашиот партнер надвор од сексуалната средина, што, иронично, ќе биде клучно за вашиот партнер да сака повеќе секс.

Испраќајте заводливи пораки во текот на целиот ден
Наместо да се обидувате да ја заведувате вашата партнерка неколку минути, полека заведувајте ја во текот на целиот ден. Го познавате вашиот партнер подобро од кој било, па веројатно имате чувство за тоа колку отворено можете да бидете сексуални, но ако не сте 100 проценти сигурни, започнете со слатки, безопасни пораки од типот: „Едвај чекам да се вратиш дома вечерва“. Во текот на денот, оставете го разговорот природно да се развива на посексуално ниво: „Јас би сторил што било за тебе вечерва“.

Водата е добра работа
Прошетајте покрај плажата, покрај езерото или реката. Наполнете ја кадата. Студиите покажуваат дека едноставно останувањето близу до вода создава релаксирачки ефект што може да запре напнатост што го убива либидото. Веројатно не случајно рекламите за лекови за еректилна дисфункција содржат толку многу снимки од парови кои одат по брегот или гледаат во морето.

Барајте ја возбудата заедно
Активностите што произведуваат адреналин нè прават свесни за нашите телесни потреби. Дишењето се забрзува и срцето почнува да се забрзува, се реакции кои се поврзани и со сексуална возбуда. Падобрани, картички и поштенски линии, па дури и гледање хорор филмови може да работи. Една студија открива дека паровите кои учествувале во вакви нови активности доживеале повисок вкупен квалитет на врската, што секако се претвора во спалната соба.

Извадете краставица – во кујната
Одредени мириси ја стимулираат сексуалната возбуда, но кои мириси можат да бидат различни за мажи и жени, а според истражувањето спроведено од др. Алан Р. Хирш, директор на Фондацијата за третман на мириси и вкусови во Чикаго, аромите што ги стимулираат жените се аромите на краставицата, а исто така доведуваат до зголемен проток на крв во вагината.

Нахранете ги нејзините фантазии
Според извештајот за истражување на секс, жените размислуваат за секс во просек 19 пати на ден. Според истражувањето на машкото здравје, секоја трета жена има на ум нешто што би сакала да го проба во кревет, но се плашам да го побарам тоа. Постојат многу начини да и дадете на знаење на вашата партнерка дека сте отворени да и ’се препуштите на нејзините фантазии. Гледајте порно филмови заедно. Подарете a книга со еротски приказни. Можете исто така да ја прашате дали има нешто авантуристичко што би сакала да проба во спалната соба. Не плашете се да комуницирате.


Потете се
Истражувачи од Универзитетот во Тексас во Остин откриле дека физичката активност е способна да го подготви телото на една личност за сексуална активност. Тоа го прави телото почувствително на допир со оживување на мрежа на неврони познати како симпатичен нервен систем кој ја контролира возбудата. Одете на трчање, возете велосипед, вежбајте во теретана. Активност надвор може да доведе до активност во спалната соба.

Подигнете ја крпата
Паровите кои чистат заедно пријавуваат поголемо задоволство во врската. Авторот на студијата, др. Адам Галован, вели дека жените можат да го изедначат вашето ниво на интерес за помагање дома со нивото на интерес за нив.


Направете секс-објава

Тие велат дека отсуството ја зајакнува желбата. Во исто значење, воздржаноста може да ја зајакне сексуалната. Експертите велат дека кратка пауза од сите форми на секс – вклучително и мастурбација – може да ви помогне и на вас и на вашиот партнер повторно да ја откриете возбудата.

Гледајте романтичен филм
Истражувањата од Холандија сугерираат дека романтичните филмови можат да ја зголемат возбудата кај жените. Според авторот на студијата, др. Мариеке Девит, женската сексуална мотивација може да произлезе од содржина заснована на врска отколку од сцени кои се отворено сексуални, а тоа е она што често ги охрабрува мажите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum