Зошто на мажите им е подобар сексот наутро, а на жените во вечерните часови?

28 ноември, 2020
shutterstock_553103128-910x389

Разлика во нивото на тестостерон

Мажите имаат наплив на тестостерон помеѓу шест и девет наутро. Тие природно сакаат да го искористат доброто утро штом го видат. За жал, жените имаат најмалку дневно тестостерон наутро и минимално зголемување навечер. – Тестостеронот е многу важен фактор кога станува збор за човечката сексуалност и тој всушност е еден од основните хормони кога станува збор за разликите во половите. Што се однесува до утринската или вечерната желба, тој исто така е поврзан со овој хормон, но е условен од други фактори како што се индивидуален начин на живот, навики, возраст, сексуални преференции и слично – вели д-р Марко Браковиќ, психотерапевт и писател.

Разлика во хормонските циклуси

Мажите можат да имаат 25 до 50 проценти повисоки нивоа на тестостерон секое утро, што значи огромен апетит за ран секс. Сепак, за огромното мнозинство жени, значителни промени во нивото на тестостерон не се јавуваат дневно, туку месечно, а најголемото зголемување се случува во средината на месецот за време на овулацијата. Но, дури и тој скок не е приближно толку драматичен како што доживуваат мажите. Сепак, работите се малку поинакви за жените кои природно имаат високо ниво на тестостерон.

par u kupatilu

Еве како да го подобрите утринскиот секс

1. Фокусирајте се на придобивките. Двата пола всушност се однесуваат подобро на работа после утрински секс, имаат подобри резултати од работата. Дури и по сексуалниот однос, хормонот вазопресин расте, што ги охрабрува мажите да чувствуваат поголема емоционална приврзаност кон својата партнерка. Која жена не го сака тоа?

2. Започнете побавно. Поминете време во милување и гушкање, дајте си комплимент едни на други. Британскиот гинеколог и истражувач Габриела Дауни вели дека „желбата на жената за секс расте ако е задоволна со изгледот на телото“. Затоа, кажете и дека го сакате нејзиниот изглед и голо тело наутро.

3. Легнете рано. Несоницата го намалува нивото на тестостерон кај двата пола. Потребен е доволен сон за да се одржи максималната хормонална рамнотежа и да се ограничи растот на хормонот на стрес кортизол, кој се меша со сексуалната желба на мажите и жените.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi