Лош пар: Никогаш не се мешајте со овие знакови!

9 септември, 2020
насловна

Можеби ќе ве привлече на прв поглед, но вашите енергии, цели и потреби во животот се толку спротивни што не можете да успеете на долг рок. Проверете кои карактери воопшто не ви одговараат!

Секој хороскопски знак има атрактивни карактеристики, но не сите хороскопски знаци се компатибилни. Ова не значи дека ако вие и вашиот партнер имате спротивставени знаци, вие се откажувате од сè. Земете го ова како мерка на претпазливост на почетокот затоа што не постојат правила за брза компатибилност.

Значи, ако гледате потенцијален романтичен кандидат, можеби треба да размислите што велат професионалните астролози за компатибилноста со зодијакот.

Но, имајте на ум дека само затоа што излегувате со некомпатибилен хороскопски знак не значи дека вашата врска е осудена на пропаст.

Покрај тоа, само затоа што има потешкотии помеѓу два карактери, не значи дека не можете да го решите. Без оглед на тоа каков знак сте, постои дури и мала можност да бидете на некој начин компатибилни со сите други знаци.

Време е да откриете со кои знаци сте романтично некомпатибилни врз основа на вашиот хороскопски знак:

1. Овен (21 март – 19 април)

Најмалку компатибилни знаци за љубов: Рак и Јарец

Зошто? Овните по природа се смели и импулсивни, а Раковите се позаштитени, па можеби ќе треба да се прилагодите на нивните потреби за мир и тишина. Овие два знака понекогаш можат да бидат сомнителни. Тешко е да се најде рамнотежа помеѓу спонтаноста на овенот и зоната на удобност од ракот.

Јарецот е подеднакво амбициозен и тврдоглав. Може да биде мотивирани или да бидете осудени на пропаст. Двајцата се супер конкурентни кога станува збор за деловна активност. Шансите Овен и Јарец да се усогласат се многу мали.

2. Бик (20 април – 20 мај)

Најмалку компатибилни љубовни знаци: Лав и Јарец

Полека пристапувате кон работите и нема потреба да брзате. Затоа, огнената и привлечна енергија на Лавот може да се покаже премногу за вашиот животен стил. Вие двајца би можеле да се расправате со денови затоа што немате основно разбирање. Разликите во начинот на пристап кон животот може да бидат коренот на многу несогласувања.

Иако Јарецот е земјен знак, може да најдете дека нивниот дисциплиниран став е во спротивност со вашата потреба да ги правите работите според вас. Во овој случај, понекогаш не ги разбирате мотивите и верувањата на другата личност. Бидејќи и двајцата сте тврдоглави, оваа комбинација може да доведе до кавги и фрустрации.

3. Близнаци (21.05 – 20.06)

Најмалку компатибилни карактери: Лав и Риби.

Ликот на Лав веројатно ќе биде исто толку голем и енергичен како вашиот, но бидејќи секој од вас му пристапува на светот толку различно, тоа може да доведе до триење и недоразбирање. Ќе бидете сомнителни едни на други како и мотивите што ќе предизвикаат расправии.

За Близнаците, состанокот со Риби, пак, е хит или промашување. Ако се најдете на состанок со Риби и не се чувствувате како што е, веројатно е најдобро веднаш да ги забавите работите, пред разликите во комуникацијата да ја нарушат врската.

4. Рак (21 јуни – 22 јули)

Најмалку компатибилни знаци: Овен, Рак и Јарец.

Овенот може да биде малку нетрпелив за Ракот. Оваа мешавина може да донесе конфузија и драма кај обете страни.

Што се однесува до ракот кој излегува со рак, сето тоа емотивно богатство може да предизвика повеќе вознемиреност отколку среќа. Додуша, на таа вознемиреност може да се работи, но ако нема гаранција дека има иднина, тогаш губите време.

Јарецот е спротивен на Ракот и додека можат да се привлечат спротивности, сепак ваквите спротивности тешко ќе преживеат.

5. Лав (23.07 – 22.08)

Најмалку компатибилни знаци: Бик и Шкорпија.

Додека посветеноста на Бик е дефинитивно пожелна особина, вие можеби ќе се чувствувате ограничени. Лавот бара ‘премногу’ енергија за Бикот кој сака да биде кул и смирен. Бикот претпочита да ги прави работите полека и смирено, додека Лавот ја сака брзината.

Да бидеме реални, Лавовите копнеат по внимание. Врската со Шкорпија може да предизвика многу фрустрации, бидејќи тие бараат бескомпромисна посветеност од партнерот, и тие лесно можат да станат сомнителни. Двајцата ќе имаат судири околу транспарентноста и искреноста. Никогаш не е забавно да се соочувате со проблеми со доверба со вашиот партнер, но во ова соединение би било тешко да се избегне.

6. Девица (23.08 – 22.09.)

Најмалку компатибилни карактери: Девица, Стрелец и Риби.

Девицата е хороскопски знак кој не треба да оди со друга Девица. Иако нивните позитивни квалитети можат да се надополнуваат едни со други, негативните квалитети на Девицата предизвикуваат повеќе проблеми отколку што можат да преживеат повеќето врски.

Ако барате врска од бајките, бидете претпазливи со Стрелецот. Во оваа врска, довербата секогаш ќе биде проблем.

Рибите се спротивни на Девицата. Спротивностите понекогаш привлекуваат, но вашата желба за уредност и рационалност секогаш може да ве фрустрира поради каприциозната природа на Рибите.

7. Вага (23.09 – 22.10)

Најмалку компатибилни карактери: Близнаци, Вага и Стрелец.

Имате многу заедничко со Близнаците, но тоа не значи дека сте компатибилен пар. И двајцата ве нервираат слични чувства, но се натпреварувате над истите предизвици што на крајот резултира со кавги.

Вагите се неодлучни. И покрај ова, може да ви биде тешко да кажете што мислите за Вагата, а може да ви биде предизвик да напредувате во работите бидејќи и двајцата постојано се обидувате да се смирите.

Партнерствата се важни за вас, но вашата врска ќе биде ставена на тест со слободен дух Стрелец. Живее слободен живот што може да предизвика тотален пресврт кај Вагите.

8. Шкорпија (23 октомври – 21 ноември)

Најмалку компатибилни знаци за поврзување: Овен и Лав.

Со еден збор може да се опише врската помеѓу Шкорпија и Овен: интензивна. Со Марс управуваат двата знака, па затоа треба да се посветите на промените за да успее ова спарување. На лош ден, ова соединение може да биде масовен судир во кој никој не излегува неповреден. Никој не го сака тоа.

Во врска, потребна ви е приватност и непоколеблива лојалност, па веројатно би се мачеле да најдете компромис со Лавот кој го сака вниманието. Лавот блеска со својата светла светлина, што може да ја збуни Шкорпијата, која е господар.

9. Стрелец (22 ноември – 21 декември)

Најмалку компатибилни знаци: Бик и рак.

Врската со земниот, приземен Бик може да се покаже навистина тешка за огнениот знак на слободниот дух Стрелец. На Бикот му е потребна удобност во односите, додека Стрелецот сака да биде на слобода. Вие не сакате да се чувствувате врзани, така што зоната за удобност на Бикот е едноставно премногу мала за да ја задоволи вашата постојана потреба за промена.

Иако и Стрелецот и Ракот се способни да сакаат и да прават многу, се чини дека не можете да се сакате на ист начин истовремено. На ракот му е потребна безбедност бидејќи Стрелецот се развива бесконечно. Вашите вибрации на првиот впечаток со Рак едноставно нема да бидат успешни.

10. Јарец (22 декември – 19 јануари)

Најмалку компатибилни знаци за поврзување: Овен и Лав.

Ве привлекува амбицијата, но тврдоглавиот Овен може да го изнервира Јарецот. И двајцата имаат потреба од контрола, за да можат да делуваат едни на други. Ако сте подготвени за предизвикот, тогаш супер! Но, реално, повеќето луѓе не можат да го толерираат тој вид на врска засекогаш.

И повторно, додека уживате да бидете со некој кој е лидер и фокусиран, жив и енергичен Лав може да го тестира вашето трпеливост.

11. Водолија (20 јануари – 18 февруари)

Најмалку компатибилни знаци за врска: Бик и Рак.

Водолијата постојано гледа кон иднината и е подготвен да прифати промени со целото свое срце. Но, приземјениот Бик претпочита да оди бавно и може да биде отпорен на промени, што може да биде фрустрирачко за двете страни.

Ракот е премногу различен од вас за да размислите за долгорочна врска со него. Ракот е премногу нежен за вас. Додека и двајцата можете да се потрудите да се обидете да ги прифатите меѓусебните разлики (а можеби и на краток рок), долгорочната врска може да биде поголем проблем.

12. Риба (19 февруари – 20 март)

Најмалку компатибилни знаци за забава: Лав, Вага и Риби.

Како лик кој е многу чувствителен, веројатно ќе потрошите премногу време за да разминете сметки со Лав, бидејќи тој ве повредил или погрешно ги разбрал вашите зборови. Освен, се разбира, можете да го убедите Лавот да се промени. Ова спарување може да успее ако двата знака се подготвени да се развиваат заедно.

Вие и Вагата имате неколку заеднички работи затоа што обајцата обожавате да бидете за љубени и сте длабоко романтични. Но, всушност, поради овие сличности, може да паднете во романтична опасна зона. Ако немате некој што може да внесе енергија во вашето партнерство, лесно можете да се изгубите во вашите чувства.

Иако постои можност двете Риби да создадат нешто навистина големо, најдобро е  ако таа креација произлезе од пријателство, бидејќи што се однесува до романтичните врски, тоа би можело да заврши со многу емотивно кршење на срцето, пишува Бустл.