Луѓето не сакаат да се тестираат дури и ако биле во контакт со инфицирани лица: Психолог објасниува зошто е тоа така

22 декември, 2020
Syringe with coronavirus vaccine

Поради фактот што инфекцијата е секојдневно под будното око на јавноста, луѓето имаат тенденција да се обвинуваат себеси дека добиле позитивен тест и затоа чувствуваат вина и срам

Во светски рамки, бројот на луѓе кои сакаат да бидат тестирани на коронавирусот е зголемен, не само поради растечкиот број на нови инфекции, туку и поради доаѓањето на брзи тестови кои не се премногу скапи. Од друга страна, сè уште има луѓе кои одбиваат да бидат тестирани, дури и ако биле изложени или биле во близок контакт со заразено лице.

„Ковид-19 предизвикува многу емоции. Многумина виделе луѓе како умираат од компликации предизвикани од оваа болест, или на вести или во личен амбиент. Страв дека истото нема да им се случи, ќе спречи некои луѓе воопшто да бараат дијагноза “, изјави психологот Шери Бентон.

Стравот е голем

„Не е невообичаено луѓето да избегнуваат лекар затоа што се плашат од лоши вести. А, во спротивно, се сретнавме со луѓе кои избегнуваат да одат на лекар, дури и ако имаат сериозни симптоми, бидејќи се плашат дека ќе добијат потврда за болеста или дијагноза што не ја сакаат “, вели професорот по психологија Бентон.

Станува збор за избегнување на луѓе што го одложуваат процесот за справување со лоши вести, дури и кога се свесни дека одложувањето може само да ги влоши работите. Ова е добро позната работа во психологијата наречена „лошо справување со стресот“. Бидејќи последиците од инфекцијата се непредвидливи, на некои им е полесно да замижат пред симптомите и да ги објаснат како вообичаени, а некои едноставно се целосно парализирани од страв да не направат чекор кон тестирање.

Резултатот може да има финансиски последици

Не секој работи работа што може да се заврши од дома. Пандемијата ги потенцираше проблемите со регулирање на таквата работа, како и проблемите со добивање на боледување. Многу луѓе не можат да си дозволат ниту боледување бидејќи со намалени плати не можат да отплатат заеми и комуналии. Затоа има и такви кои повеќе сакаат да молчат за благи симптоми отколку да останат без извор на приход.

Покрај тоа што влијае на здравјето на една личност, позитивниот тест влијае и на оние со кои таа личност била во близок контакт. Анксиозноста и вината што можеби сте заразиле некого може да бидат премногу за некои луѓе, истакнуваат експертите. Фактот дека позитивниот тест не влијае само на лицето што се тестира може да влијае на одлуката да се оди на тестирање.

Стигма поврзана со вирусот

Кога станува збор за коронавирусот, стравовите и механизмот за отфрлање на дијагнозата што не сакаме да ја слушнеме сега се уште посилни бидејќи ковид-19 има многу потешки последици, па стигмата е поизразена. Поради фактот што инфекцијата е секојдневно под будното око на јавноста, луѓето имаат тенденција да се обвинуваат себеси за да направат позитивен тест и затоа чувствуваат вина и срам.

Некои луѓе сè уште не веруваат дека коронавирусот е вистински. И, ако тоа не е реално, тогаш нема причина да се тестира. Постојат многу лажни вести за коронавирусот, особено на социјалните мрежи. Но, многумина исто така веруваат во тоа, па се чини дека избираат новости и правила што им е пријатно да ги следат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris