Мајчиното млеко содржи лек против корона! Доилките кои имаат ковид 19 носат моќен имунитет

26 август, 2020
639083_dojenje_ls

Анализирајќи ги примероците од млеко на триесет жени кои дојат позитивни за COVID-19, научниците откриле антитела кои можат да помогнат во третманот и превенцијата на оваа болест. „Мајчиното млеко може да се користи за групи во ризик кога ќе се случи следниот бран на оваа инфекција“, вели професорот Ханс ваб Гудовер од детската болница на Универзитетот во Амстердам. Тој додава дека, по пиење млеко, антителата дури би можеле да се „закачат“ на мукозната мембрана и потоа да го нападнат вирусот пред да навлезат подлабоко во телото. Кога вирус влегува во телото, имунолошкиот систем работи на правење антитела, кои се прикачуваат на површината на вирусот, оневозможувајќи го или обележувајќи го така што клетките на имунолошкиот систем можат да го уништат.

Five challenges moms might face while breastfeeding | LLUH News

Кога вирусот повторно ќе се појави, имунолошкиот систем брзо ги произведува овие оружја за да не може вирусот повторно да предизвика инфекција. Вакцините исто така работат на овој принцип – изложување на лице на безопасна количина на инфекција, тие го охрабруваат организмот да произведува антитела и му овозможува на имунолошкиот систем да научи да го препознае напаѓачот ако подоцна се појави во организмот.

Expressing breast milk this summer? Storing it safely will protect ...

Ледени коцки млеко како лек?

Наместо само да пијат мајчино млеко за да ги внесат овие антитела, научниците веруваат дека земањето млеко во форма на коцки мраз што полека ќе се раствори во устата ќе има уште подобар ефект. На тој начин, антителата би имале подолг контакт со клетките на мукозната мембрана на респираторниот тракт и органите за варење, а со тоа овој заштитен слој би бил полесен за создавање.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris