Малку напор, големо задоволство: 3 идеален СЕКС ПОЗИ за мрзиви луѓе

15 јуни, 2020
Seks-2

Доколку претпочитате да уживате во сексот без многу акробации, добро е да проучите кои три пози се најдобриот избор за вас.

Овие пози овозможуваат минимално движење и многу малку напор – доволно е само да се опуштите убаво и да уживате во секој момент.

Еве ги најдобрите пози ако мислите дека спаѓате во „мрзлива“ сексуална категорија.

Мисионерска позиција

Ова е наједноставната и некако најприродната позиција во кревет. Мисионерската позиција е најпопуларна кај Британците, а се чини дека е омилена и низ целиот свет токму затоа што не бара многу напор или акробации, и е многу интимна, па поради тоа ефектот е прекрасен. И двајцата сте легнати, малку се движите, можете да се бакнувате и да се гушкате.

Spooning“ поза

Оваа позиа е исто така една од најпопуларните сексуални пози, особено затоа што сексот во оваа позиција е многу интимен, а сетилата се исклучително изразени. Не е потребно многу движење за да се забавувате. Партнерот лежи зад вас, држејќи ве за грб. Неговите раце се слободни и тој дополнително може да го стимулира вашиот клиторис и гради за време на сексот.

Секс на страна

Сексот на страна е поза слична на „spooning“ позата, но сега со партнер сте свртени еден кон друг, лице во лице. И двајцата лежите на ваша страна, го гушкате со нозете и – уживајте! Можете да се погледнувате еден со друг во очите за време на сексот и да се чувствувате уште поблизу. Бонусот на оваа поза е тоа што станува збор за многу удобна поза.