Малку познат симптом што предупредува на срцев удар: Бидете внимателни ако ова ви се случува често

11 јуни, 2020
heart-52220311920-830x0

Симптомите на срцев удар обично доаѓаат од градите, но знаците можат да се појават и на други делови од телото. Ако неодамна забележавте одредена шема што се повторува, може да укаже на тоа дека сте под ризик.

Срцев удар се јавува кога артеријата што го снабдува срцето со крвта и кислородот се блокира.

Самиот настан е ненадеен, но процесот на срцев удар е постепен.

Водечката причина за срцев удар е состојба кога коронарните артерии се затнуваат со наслаги на холестерол, што е восочна супстанца која природно се наоѓа во нашето тело, но се добива и со јадење храна.

Затоа срцевите напади обично се резултат на лоши животни навики кои се ги правиме во текот на долг временски период.

Повеќето луѓе имаат срцев удар поврзан со болка во градите, но исто така има и поретки симптоми за кои треба да бидат свесни.

Според британското Здружение за срце, помалку познат предупредувачки знак е прекумерна кашлица што се јавува како резултат на акумулација на течност во градите.

Друг симптом е силно чувство на вознемиреност (слично на напад на паника).

Според Здружението за срце, болката во градите или непријатноста што одеднаш ја чуствувате и не исчезнува е клучен показател дека треба да се јавите кај лекар.

Чувствата на притисок, затегнатост или сила во градите се знаци на кои треба да обрнете внимание.

Болката може да се шири на левата или десната рака или може да се шири на вратот, вилицата, грбот или абдоменот.

Важно е да се знае дека не секој доживува болка во градите, а ова е особено случај кај многу жени, според Здружението на срце.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi