Марамчиња за отстранување шминка: Штетата ги надминува придобивките – еве зошто!

15 јули, 2020
Насловна

Понекогаш да, но секојдневно – сепак не.


Додека идејата за еднократно бришење комплетна шминка од вашето лице звучи одлично, популарните марамчиња не се добри ако ги користиме на дневна основа.  

Еве 6 начини на кои тие му штетат на нашето лице:  

1. Тие ја сушат кожата  

Влажните марамчиња и оние за отстранување на шминка обично содржат алкохол, кој ги отстранува природните масла и со тоа ја суши кожата. Покрај тоа, тие не можат да ја отстранат целата шминка од лицето, така што кога ќе го нанесете кремот со овие марамчиња по чистење на лицето, нема да може да дејствува во полн капацитет.    

2. Алергиска реакција  

Црвенилото и пигментацијата се многу вообичаени последици од користењето на овие марамчиња, но можни се посериозни компликации. Ако вашата кожа е чувствителна, дури може да се појават плускавци. Затоа е многу важно да го прочитате составот на марамчињата на пакувањето.

3. Тие ги затнуваат порите и создаваат црнки  

Парадоксален факт е дека луѓето кои користат марамчиња за да се ослободат од вишокот маснотии, нечистотија и шминка и не се свесни дека овој производ честопати може да биде одговорен за запушените пори и појавата на црнки.

4. Врска со малигни заболувања?  

Она што им дава влага на овие марамчиња најчесто се хемикалии. Некои студии покажаа дека парабени, кои често се користат во козметички производи, можат да бидат поврзани со развој на карцином на дојка, бидејќи тие ги имитираат својствата на естрогенот и можат да го забрзаат растот на малигните клетки, пишува Bright Side.  

5. Тие можат да предизвикаат предвремено стареење на кожата  

Причината е дека кога го чистиме лицето со ткиво, правиме груби движења што не одговараат на кожата. Сето ова полека доведува до ширење на кожата, брчките и пигментацијата.  

6. Тие навистина не можат да ја исчистат кожата  

Добро познат естетичар и експерт за здравствена заштита на кожата, д-р Рене Рол, вели дека козметичките марамчиња не ја чистат кожата, туку само „размачкуваат бактерии, маснотии, шминка и нечистотија наоколу“. Според него, марамчињата имаат моќ да ги разложуваат молекулите на шминка, но тоа е сè. Никогаш нема да можат да го заменат миењето и темелното чистење, што е задолжително на дневна основа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi