Маска од морков и мед: Мелем кој ги брише старите брчки од лицето! (РЕЦЕПТ)

11 мај, 2020
маска

Оваа уникатна маска е неверојатно хранлива, и има огромен ефект во ублажување дури и на најдлабоките брчки на лицето.

Морковите се екстремно богати со бета-каротин, што е корисно за нашата кожа, како и витамин А, кој го нарекуваат „витамин на младоста“.

Во комбинација со мед – овие хранливи материи даваат фантастичен резултат во борбата против брчките, но исто така ја хидрираат кожата и ја враќаат неговата сјајност и еластичност.

За оваа маска, потребни ви се две лажици мед и една среден морков.

Подготовка и употреба: Добро измијте го и излупете го морковот, а потоа измешајте го во блендер додека не се претвори во каша, додадете мед и сè добро измешајте уште еднаш, така што масата ќе стане рамномерна. Нанесете на целото лице во подебел слој и оставете ja да отстои 30 минути. Потоа исплакнете ја кожата со млака вода.

Оваа маска е феноменален извор на антиоксиданти кои ќе спречат стареење на кожата, формирање на нови брчки и значително ќе ги ублажат старите. За да имате ефект, користете ја оваа маска двапати неделно, најмалку еден месец.