Маска за вагинален сјај: Гинекологот зборува за тренд што ги полуде жените!

24 септември, 2020
наслпвна нога

После миризливите вагиналети и парфеми, пристигна нов тренд – маска што ветува детоксикација, влага и сјај на нашиот интимен регион. Гинекологот Мима Фазлагиќ зборува за тоа дали овој нов тренд има смисла и дали може да биде опасен.

Штом неодамна се појави нова маска за вагинална нега, таа се распродаде веднаш и веќе се создадени списоци за чекање. Маската „TwoLips“, која доаѓа од Сингапур, наводно по петдневна употреба, од 15 до 20 минути, гарантира дека ја смирува, детоксицира вагината и и дава влага и сјај. Тие исто така тврдат дека со помош на инфрацрвен активиран јаглерод се подобрува лимфната дренажа и кожата се подмладува. Во описот на производот се вели дека маската е направена од органски состојки без сулфат, парабени или петрохемиски производи и дека е гинеколошки и дерматолошки тестиран. Меѓу состојките се алое вера, активиран јаглен, камилица, јланг иланг, цвет од пченка… За петдневна детоксикација, препорачана за најдобри резултати, ќе ни требаат околу сто евра.

Гинекологот Мима Фазлагиќ раскажува дали вреди да се размислува за купување на оваа маска или треба да се избегнува.

„Имате дел од вагината што е дел од кожата на нашето тело, дел каде што расте косата и има својства на кожа и делува како кожа. Сето ова изгледа како добар маркетинг трик затоа што може да ставите маска или крем за лице на вагината “, вели д-р Мима Фазлагиќ.

Сепак, лекарот предупредува дека таков производ може да биде штетен.

„Кожата околу слузницата е особено чувствителна и има различна pH вредност од остатокот од нашата кожа. Затоа, ставањето такви работи може да ја сруши бариерата и да ја натера жената да добие полесни инфекции. Составот сугерира дека нема соодветна pH вредност. За да може да се препорача производ, тој мора да биде во согласност со сите медицински препораки за тој регион “.

Лекарот вели дека вагиналниот дел е единствениот дел од нашата кожа на телото што има pH 4,2, а сè друго, од лицето па натаму, има pH 5,5. Значи, производите што не ја почитуваат таа pH вредност, ја нарушуваат нормалната pH вредност на кожата, што може да предизвика проблеми.

Од друга страна, само средствата наменети за тој регион смеат да се ставаат во вагината. Затоа лекарот вели дека треба да внимаваме на трендовите како што се миризливи вагиналети, парфеми за вагината, со кои веќе сме се сретнале.

Имено, лекарите повторно и повторно предупредуваат дека интимната област не е како друг дел од телото и дека парфемите и другите хемикалии воопшто не се препорачуваат. Ако сè е здраво, вагината има свој благ природен мирис и така треба да биде, а не да мириса на пример на лаванда или темјанушки. Исто така, таа има моќ на самочистење и се што ни треба е одржување на точната pH вредност и редовни прегледи кај гинеколог.

„Парфемите и сите тие хемикалии се строго медицински забранети. Само производи со натписот медицински уред одат во вагината. Дури и лубрикантите во супермаркетот ја имаат таа етикета и тоа значи дека ја поминале контролата. Постои и вагинален пробиотик, но тој е медицински и служи за фиксирање на pH на вагината кога е потребно. А здравата pH вредност е најважна за здрава вагина и кожата околу неа “, вели д-р Фазлагиќ.

Што се однесува до прскањето, што беше голем тренд кога се појави, лекарот вели дека во медицината нема таков поим.

„Што значи тоа – прскање на вагината со минерална вода? Пред интервенции и операции, на пример, ја исплакнуваме вагината со средства за дезинфекција, јод, кога чистиме, но сè што не е јасно дефинирано и нема препораки, не треба да се користи “, вели лекарот и додава дека покрај сите проблематични третмани за вагината, маслата се особено опасни и треба да се обиколат во широк лак.