Маските за обликување и подигнување на брадата се нов хит на социјалните мрежи! Но, дали тие се навистина ефикасни?

1 мај, 2020
Naslovna

Уметникот за шминка и блогер за убавина, Худа Катан е сопственик на популарната марка за козметика „Huda Beauty“, чии палети на очила, го зафатија глобалниот пазар во рекордно време. Развојот на овој бренд им помогна на страниците за социјално вмрежување, при што прегледите за нивниот најнов производ се прикачуваат како лавина. Не, овој пат тоа не е линија на декоративна козметика, но не помалку или повеќе туку алатка за кревање брада, или специјална маска за листови која доаѓа во впечатлива зелена боја, наменета за полесно обликување на брадата.

Обликување на брада

Имено, со оглед на тоа што Худа во неколку наврати го призна своето незадоволство од формата на брадата, па дури и презентираните трикови за шминка што можат да го променат нејзиниот изглед, таа одлучи да направи чекор подалеку и да претстави производ кој има ист ефект без да оди под нож. Ваквите алатки за обликување на брада се широко познати во азиската подготвителна нега, но тие првенствено се цврсти, мулти-употребливи  компактни маски.

Дали делува оваа маска?

Според упатствата, маската треба да се остави најмалку половина час на лицето за да гсе видат првите резултати. Се разбира, поентата е дека колку подолго ја носите маската, толку е подобар резултатот. Употребата на овој вид маска за брада ги подели коментарите на социјалните мрежи. Додека оние што ја испробаа веднаш ги видоа резултатите од нејзиното дејство, други забележаа дека тоа е само очигледен ефект на кревање и дека кожата по некое време се враќа во првобитната форма. Тие, исто така, предупредуваат дека маската може да предизвика болка во ушите бидејќи ги влече надолу.

Не е долгорочно решение

Од друга страна, експертите за нега на лице посочуваат дека повремено користењето вакви маски е корисно за нега на кожата на брадата, но во исто време, корисниците треба да бидат свесни дека не можат да очекуваат магично отстранување на двојно подвлакно или лабава кожа.

“Овие маски содржат пептиди, фактори на раст, екстракт од пеперминт и други состојки кои имаат негување или ладење, што резултира во еден вид моментално затегнување. Не може да се исклучи непосредниот ефект на моментално кревање, бидејќи во принцип кожата делува непречено веднаш по маската. Но, овој тренд не е ефикасно анти-стареење и релаксатор на кожата “. – рече германскиот дерматолог Д-р. Стефан Дуве.

Дали би се решиле да го пробате?