Маслинките помагаат при губење на килограмите: Топи маснотии и го намалува апетитот

20 септември, 2020
338149

Тие содржат посебен протеин кој го има и во маслиновото масло, магдоносот, кромидот, кељот, какаото, црната рибизла, соја производите, капарот, зелениот чај, а состојката е тофу.

– Ако сакате да изгубите неколку килограми и да се чувствувате подобро, не мора да имате ригорозна диета. Доволно е да се смени исхраната и да се додадат поспецифични овошја и зеленчуци, особено маслинки – вели професорот Френк Ху од Универзитетот Харвард.

Маслинките содржат т.н. активатор на сиртуин кој во нашето тело влијае на обработка на маснотии и шеќери и е одговорен за слабеење. Според него, сиртуинот ги топи мастите, го намалува апетитот, го зајакнува здравјето, ја подобрува функцијата на мозокот и градење на мускулите.

Покрај тоа, тој е одговорен за чистење на организмот од слободни радикали, штетни материи што се јавуваат во нашето тело и можат да доведат до разни болести.

Истиот протеин се наоѓа во маслиновото масло, магдонос, кромид, кељ, какао, црна рибизла, производи од соја, копар, зелен чај, а таа состојка е тофу, пренесува Daily Mail.

Секако, не заборавајте на житарките, кои, поради големата количина на растителни влакна, го подобруваат варењето на храната.