Маслотото од црн ким има посебно здраво дејство

28 мај, 2020
2233145_profimedia0361268530_ls

Пролетта е време кога се цвет, а со тоа се појавуваат и алергиите, Според денешните научни анализи лекот кој е најден во гробницата на Тутанкамон успешно се користел против оваа се пораспространета модерна болест, а според зборовите на пророкот Мухамед лечи се освен смрт.

Маслото од црн ким (Nigella sativa) био користено од египетските фараони како чудотворно средство. Во индија и денес го користат како зачин но и како лек. Се користи за подобрување на варењето на храната, сузбивање на разни инфекции, за лашење на млеко кај доилките, а добро е и против инсекти. Од тие краеви црниот ким ни доаѓа под името калињ, што е изворна верзија на ова име на стар санскрит каде е забележано уште пред 5000 години. Во Библијата се спомнува како кумин, кој со илјадници години бил користен против жолтицата.

Според најновите истражувања на др. Петер Шлајхер објавени во Германија, маслото од црн ким содржи вредни полинезациски масни киселини и околу 100 различни активни состојќи. Нигелонот ги опушта мускулите и ги шири бронхите – што е многу значајно а асматичарите. Тимоцинот ја намалува киселината, холестеролот и помага со проблемите на варење.Од гама-линолеинските киселини, телото произведува моќна против воспалувачка и против алергиста супстанца простагландин Е1 (ПГЕ1), а арашидната киселина произведува простагландин Е2 (ПГЕ2) коој помага при опуштањето на бронхите, а има и терапетско влијание кај алергиската астма.

Сите овие состојќи го објаснуваат фантастичниот ефект на ова растение бидејќи познато е неговот благотворно дејство и на дерматолошките проблеми, особено на екцемот. Има и антибактериско и фунгицидно дејство, спрешува дебелеење, паѓање на косата или со еден збор позитивно делува на здравјето со голем спектар.

Припрема:

Астма, поленска алергија и кашлица – протријте ги грбот и градите со масло од црн ким, Пијте по една лажичка после оброците три пати на ден и инхалирајте над врела вода во која има една лажица масло.

Настинки, грип и синуси – 1 лажичка масло три пати на ден. Инхалирајте над врела вода во која има 1 лажичка масло

Стомачни болки – се пие 1 лажица дневно до престанок на симптомите

Главоболка – да се трие челото и слепоочниците со масло и да се пие пола лажичка после оброци 3 пати на ден

Видок крвен притисок – да се пие по една лажичка дневно растворена во некој топол пијалок

Здрав тен – тријте се со пола лажичка масло по целото лице, а потоа измијте се со ладна вода

Имунитет – пијте 1 лажичка дневно

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi