Мастурбација, добар вибратор и комуникација: Така им треба на жените!

3 октомври, 2020
жени

Сексуалното задоволство не е нешто што треба да се сфати лесно и ирелевантно. Тоа е суштински аспект на благосостојбата на секое човечко суштество и основно човеково право. Ова го заклучија експертите кои ја создадоа „Декларацијата за сексуално задоволство“ на Светскиот конгрес за сексуално здравје.

Тие го дефинираа сексуалното задоволство како „физичко и / или психолошко задоволство и уживање кое произлегува од споделени или осамени еротски искуства, вклучувајќи мисли, фантазии, соништа и чувства … Пристапот до извори на сексуално задоволство е дел од човечкото искуство и субјективната благосостојба … Сексуалното задоволство е основен дел од сексуалните права во однос на човековите права ’.

Во таа декларација, тие се занимаваа со разни прашања, вклучувајќи ги и женските задоволства.

Едно истражување покажа поразителни резултати кога станува збор за женски и машки оргазми. Само 39 проценти од жените изјавиле дека секогаш или обично доживуваат оргазам за време на сексуален однос, додека кај мажите овој процент е далеку поголем – дури 91 процент.

Студијата детално ги опишува причините за овој голем диспаритет во наведените проценти. Меѓу другото, се зборува за културно преценување на продорен секс, што е најсигурен начин за оргазам кај мажите, и културна девалвација на клиторичната стимулација, што е најсигурен начин за женски оргазам.

Значи, тука ќе застанеме – за задоволство на една жена! Ќе споделиме со вас три одлични совети за тоа како да се возбудите и со тоа полесно да ја достигнете кулминацијата, со или без маж.

  1. Мастурбација
    По неколку децении истражување на ефективни стратегии за да им помогнете на жените кои имаат проблем да постигнат оргазам, мастурбацијата се покажа како најдобриот метод.

Сексуалните терапевти често разговараат со жени за насочена мастурбација, всушност им дава задачи едноставно да се задоволуваат дома. За оние кои не сакаат да се нурнат во задоволство, терапевтите советуваат постепено „загревање“ – чекори што треба да се направат пред мастурбирање, што може да вклучува и гледање на гениталиите на другите жени, учење како другите жени се задоволуваат и гледање на сопствената вулва со огледало. Потоа следува соло стимулација со прсти, средства за подмачкување и вибратор.

  1. Користење на вибратор
    Тој мал разигран уред направи многу жени среќни до денес. Многумина дури признаа дека тоа е единствениот начин да постигнат оргазам, што не е изненадувачки со оглед на тоа што клиторисот реагира фантастично на вибрациите.

Истражувањата покажаа дека жените кои користат вибратор полесно и почесто достигнуваат оргазам, а начинот на кој жената ќе реагира на мажот, во овој поглед, во голема мера зависи од нејзиното сексуално задоволство.

  1. Комуникација
    Мастурбација, со или без вибратор, жената може да стори со себе, и само достигнување оргазам е првиот и важен чекор во учењето како да се постигне оргазам со партнерот. Меѓутоа, со цел жената да го пренесе своето задоволство на задоволството на нејзиниот партнер, нешто друго е исклучително важно, а тоа е добрата комуникација – таа е основа на вриените страсти и задоволството во кревет.

Истражувањата го поддржуваат ова тврдење, имено, добрата сексуална комуникација е во голема мера поврзана со сексуално задоволство и брзина на оргазми.

Затоа е важно да разговарате со вашиот партнер за вашите сопствени желби и потреби без никакво ограничување или срам, бидејќи навистина нема од што да се срамите – сексот е нормален дел од животот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum