МАЖИТЕ КОИ СЕ ИСКАЧУВААТ НА МОНТ ЕВЕРЕСТ ДОБИВААТ ЕРЕКЦИЈА: Но, тоа не е заради тоа на што помисливте!

13 октомври, 2020
828511_profimedia0304373962_ls

Ерекцијата се јавува поради промена на воздушниот притисок, што исто така влијае на крвниот притисок

Веројатно сте чуле за „авионска ерекција“. Овој термин опишува ерекција кај мажи во авион, наводно, поради промена на воздушниот притисок што влијае на крвниот притисок. Вице Австралија дозна дека овој вид „ситуација“ не се случува само на авионите. Имено, истиот феномен влијае на планинарите кои се искачуваат на големи надморски височини. Особено на највисокиот врв на Земјата: Монт Еверест.

Бидејќи ова тврдење звучи сомнително, Вице-новинарот реши да го провери. За стручно мислење, тој го прашал својот татко, кој е лекар, за поврзаноста на крвниот притисок и надморската височина и дали може да предизвика ерекција при искачување на планина.

Тоа беше незгоден разговор, но тато, како експерт, објасни дека „воздухот на надморска височина е„ потенок “, што доведува до зголемување на крвниот притисок“. Може да предизвика силна исцрпеност, отежнато дишење, дезориентираност, палпитации и да … ерекција.

Вице-репортерот тогаш одлучи да најде некој што се искачил на Монт Еверест за да го праша дали имал „долгорочна“ ерекција додека се качувал. И тогаш го најде страствениот дваесет и шестгодишен планинар, Сринат Варма, кој двапати се искачуваше на Монт Еверест.

Преку заеднички дијалог, Варма истакна дека навистина имал ерекција откако се искачил на 4500 метри и дека бил прилично изненаден кога тоа првпат му се случило. Подоцна дознал дека тоа е многу честа ситуација со другите планинари, но дека тие никогаш не разговарале за тоа.

Новинарот потоа го праша дали ерекцијата му отежнува да пешачи, на што Варна истакна дека не, но дека е тешко да се сокрие.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi