Метеопати, имаме решение за вашите проблеми со промена на времето

6 септември, 2020
rodolfo-sanches-carvalho-Etb6y52feSY-unsplash-1536x1024

Метеопатите мора да пијат многу вода, да избегнуваат храна што предизвикува главоболка и да јадат храна богата со лецитин и зелен зеленчук, а додатоците на цинк помагаат при астма и алергии.

Ако се чувствувате уморни, раздразливи или имате главоболка без причина, веројатно сте метеопат или здравствени проблеми или влошување на болеста што ја чувствувате се поврзани со промените на времето.

Постојат голем број на луѓе кои реагираат на промени на температурата, влажноста и притисокот на воздухот. Симптомите се различни: од депресија, вознемиреност и раздразливост до влошување на мускулната болка, влошување на мигрена, нарушувања на срцевиот ритам или промени во крвниот притисок.

Најважен е внесот на вода

Кога времето ќе се смени, најважно е да пиете многу вода. Ако страдате од главоболка, избегнувајте премногу солена храна, тврди сирења и чоколадо бидејќи тие можат да го влошат. Луѓето кои имаат проблеми со висок крвен притисок Лецитин е најдобриот избор, а се препорачуваат и млечни производи со малку маснотии. Се покажа дека брокулата, карфиолот и бриселските зелки помагаат при болки во зглобовите. Промените што се должат на времето се чувствуваат здрави и болни.

Седењето ги интензивира симптомите

Неактивните луѓе, хроничните и психијатриските пациенти се особено изложени на промени во времето. Луѓето чувствителни на промена на непријатност почнуваат да се чувствуваат еден ден, два пред временските промени, обично циклони. Од друга страна, облачен ден со дожд ги релаксира луѓето.

Затоа, метеопатите треба да бидат колку што е можно повеќе на отворено, без оглед на временските услови, за организмот полесно да се прилагоди на промените.

Метеопатите треба да јадат храна богата со лецитин

Недостаток на витамин Д кај луѓето предизвикува депресија и замор. Магнезиум, кој се наоѓа во јаткастите плодови и храна богата со лецитин, како што се чоколадо и јајца, се важни за зголемување на енергијата, а треба да јадете зелен лиснат зеленчук и да избегнувате внесување шеќер.

Против топлите ветрови се борите така што ќе излеете на свеж воздух

На здравјето особено негативно влијаат топлите ветрови бидејќи тие предизвикуваат нервоза, депресија, но и агресија кај луѓето. Кога и да можете, вежбајте затоа што ќе имате повеќе енергија. Променливо облачно време обично е придружено со потопол фронт и јужен ветер, а со тоа доаѓаат проблеми како што се главоболки, несоница или исцрпеност.