MIND диета – килограмите надолу, расположението нагоре

16 октомври, 2020
mind-dijeta

MIND диета или диета за УМОТ – како што вели името, таа е дизајнирана да го промовира менталното здравје и да го намали ризикот од Алцхајмерова болест. Секако, како и секоја диета, тоа ќе ви помогне да изгубите неколку килограми, но и да го подобрите вашето општо здравје. Тоа е мешавина од медитеранска диета и DASH диета – две диети за кои е научно докажано дека значително го подобруваат здравјето доколку се користат правилно.

MIND диета накратко

Оваа диета ја разви епидемиологот за исхрана Марта Морис, од Медицинскиот центар на Универзитетот Раш, преку студија финансирана од Националниот институт за стареење. Затоа, станува збор за многу сериозна, научно заснована и насочена диета – докажана во пракса. И тоа не е сè

Со ова диета, точно се ЗНАЕ колку е ПОДМЛАДЕН УМОТ – и тоа е импресивна бројка од над 7 години!

Главната цел на студијата беше да се најде диета што ќе помогне да се намали ризикот од Алцхајмерова болест и други болести од слична природа. И, да, тие успеаја да направат добра, квалитетна диета која ги исполнува сите овие барања.

2 во 1 – и добивате одлична диета!

Испитувајќи ги ефектите на двете најдобри диети во Светот: Медитеранската и DASH – Морис направи нова диета која го зема најдоброто од обете споменати диети. Медитеранската диета се фокусира на јадење храна што е можно поприродна, истовремено ограничувајќи ги нездравите масти и црвеното месо.

Диететска исхрана DASH (диетални пристапи за запирање на хипертензија), како што е неговото „вистинско“ име, има за цел позитивно да влијае на хипертензијата. Се фокусира на препорачување на луѓето да јадат храна што може да го намали внесот на натриум, да го зголеми внесувањето на корисна храна и на тој начин да помогне во намалување на крвниот притисок.

 MIND диетата препорачува да се јадат 10 намирници на ден и да се избегнуваат пет видови храна.

Препорачана храна:

 • Зелен лиснат зеленчук (задолжително!)
 • Зеленчук (сите други зеленчуци)
 • Бобинки, особено боровинки
 • Ореви
 • Мешунки (разни видови грав, леќа и сл.)
 • Вино
 • Интегрални житарици
 • Риба
 • Месо од живина
 • Маслиново масло

Петте нездрави намирници се:

 • Пржена или брза храна
 • црвено месо
 • Сирења
 • Путер и маргарин
 • Слатки како и сите сокови и пијалоци со додаден шеќер или вештачки засладувачи

MIND диета – правила

 • Консумирајте три порции оброци од интегрални житарици дневно;
 • Јадете свежа салата секој ден;
 • Јадете различни видови зеленчук секој ден;
 • Пијте 1 чаша вино секој ден;
 • Во текот на една недела, проверете дали најмалку 3-4 закуски содржат ореви;
 • Јадете мешунки (различни видови грав) секој ден;
 • Консумирајте живина и бобинки најмалку двапати неделно;
 • Консумирајте риба најмалку еднаш неделно;
 • Нездравата храна е дозволена, но еднаш неделно, освен путер;
 • Путерот е дозволен секој ден, но количината е околу 1 лажица за целиот ден.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum