МНОГУ ВАЖНИ СОВЕТИ ЗА ЗАРАЗЕНИТЕ ПАЦИЕНТИ СО КОВИД-19: Може да се лечи на природен начин, а еве како!

15 декември, 2020
surutka_1000x0

Според лекарите, овие природни лекови се најефикасни во борбата против корона вирусот

Во поблаги случаи на корона вирусот, можно е да се користат природни лекови, се разбира со претходна консултација со професионалец и почитување на пропишаната терапија за ублажување на симптомите. Во суштина, сè се сведува на стимулирање на човечкиот имунолошки систем да издржи и да се спротивстави на нападите на вируси. Исто како и другите настинки и корона вирусот, тоа влијае на респираторниот систем, така што тие утврдиле според заедничката логика дека овој природен лек може да им користи и на луѓето кои страдаат од корона.

“Во познатата книга „Народниот учител на Пелагиќ “се споменуваат козјо млеко и сурутка како еликсири за респираторниот тракт. Покрај редовната терапија, им предлагам на моите пациенти кои имале корона да конзумираат што повеќе козјо млеко, сурутка и сирење. Исто така, мед , прополис и перга, односно ферментиран полен, се многу добри за закрепнување “, вели д-р Радосављевиќ.

Од друга страна, истражувачки тим од Универзитетот во Единбург потврди дека јони на хлорид добиени од соли имаат антивирусно дејство кое делува на многу видови вируси.

Од ова, тие претпоставуваа дека испирањето на носот и грлото со солена вода може да игра улога во намалувањето на симптомите и времетраењето на инфекцијата.

Неодамна дознавме дека Кинезите користеле и имела за борба против корона вирусот. Имелата силно убива вируси, го регулира крвниот притисок, го намалува нивото на шеќер во крвта, делува против рак. Ова не е изненадувачки затоа што имелата има антивирусно дејство, но им помага и на луѓето кои страдаат од хронични кардиоваскуларни болести и дијабетес, а овие две хронични заболувања се забележани кај луѓе кај кои инфекцијата со вирусот КОВИД 19 има фатален исход. Забележано е дека делува на крвните садови, што ја објаснува употребата на имела во народната медицина против проширени вени.

Познатата австриска билкарка Марија Требен тврди дека ова растение е од голема помош кај дијабетисот. Не само што го намалува нивото на шеќер во крвта, туку влијае и на панкреасот, а со тоа и на причината за болеста. Некои фитотерапевти препорачуваат да се прави чај на ладен начин (растението се истура со ладна вода навечер и се остава преку ноќ, се цеди наутро и се загрева малку).

Начин на подготовка и употреба на чајот: Истурете една кафена лажичка мелена имела навечер со чаша (200 мл) ладна вода, покријте го садот и оставете го да отстои преку ноќ. Процедете го чајот наутро. Пијте ја оваа количина чај во текот на денот во голтки без шеќер. Имелата треба да се зема за кратко време, со прекини.

Во случај на потврдена инфекција со ковид 19, препорачливо е да се земат два грама витамин Ц, доколку нема проблеми со бубрезите.

Студиите докажаа дека кверцетинот има антивирусно дејство врз инфекцијата со SARS-CoV-2 и затоа се смета дека игра многу важна улога и во спречувањето на појавата на болеста и во лекувањето на инфекцијата.

Влијание врз ковид 19

Карактеристиките на кверцетинот се забележани во неколку студии кои го испитуваат неговиот ефект врз инфекцијата со вирусот корона.

Студиите докажаа дека кверцетинот има антивирусно дејство врз инфекцијата со ковид-19 и затоа се смета дека игра многу важна улога и во спречувањето на појавата на болеста и во лекувањето на инфекцијата.

На клеточно ниво, го спречува влегувањето на вирусот во клетката дејствувајќи директно на изразот на ACE2 преку кој вирусот влегува во клетката и го намалува неговиот цитопатоген ефект врз него, менувајќи го имунолошкиот одговор и спречувајќи тромбоемболизам, што е многу честа кај инфекции на коските.

Храна богата со кверцетин е: боровинки, брусница, црвено вино, јаболка, агруми, зелен и црн чај, какао, црвен кромид, пиперки, домати, зелки како брокула, кељ, пршута, зелка, зеленчук со зелени лисја, каперси, маслиново масло, аспарагус и мешунки.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris